Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaAko sa správať udržateľne na dovolenke v regióne Bratislava

Ako sa správať udržateľne na dovolenke v regióne Bratislava

V tomto článku vám ponúkame niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým bude mať vaša dovolenka v Bratislave zaručene menší vplyv na životné prostredie. Nebojte sa, nebude to drahé ani zložité. Niekedy stačí použiť zdravý rozum.

Rešpektujte prírodu

Všetci chceme, aby prostredie okolo nás bolo čisté a bez odpadkov. Aj keď v iných kultúrach sa ľudia stavajú k odhadzovaniu odpadkov skôr nonšalantne, v Bratislave sa väčšina ľudí snaží o iný prístup a odpadky vyhadzuje tam, kam sa patrí.

Väčšinou totiž platí, že jedným z najväčších nebezpečenstiev je exponenciálne rastúca miera znečisťovania. Ak ide človek po ulici plnej odpadkov, je oveľa pravdepodobnejšie, že plechovku odhodí na chodník, než že ju vyhodí do koša.

Baroková zahrada pri Bratislavskom hradě. Foto: M. Gregor

V centre mesta sú odpadkové koše takmer na každom rohu, čo zaručuje, že pre prázdnu plechovku sa vždy nájde lepšie miesto ako okolité kríky.

Úcta k životnému prostrediu a prírode nie je len o tom, aby sme neznečisťovali životné prostredie, ale aj o aktívnom prístupe k existujúcim problémom. Ak sme kdekoľvek a narazíme na odpadky voľne pohodené na ulici, nemusíme ich vždy len obísť, ale môžeme ich aj zodvihnúť a byť príkladom ostatným.

Buďme preto ohľaduplní k svojmu okoliu, rešpektujme prírodu a neodhadzujme odpadky, kde sa nám zachce.

Kupujte miestne výrobky

Jedným zo spoľahlivých spôsobov, ako podporiť miestne hospodárstvo, je uprednostňovať lokálne podniky. Nákup miestnych produktov a stravovanie v miestnych reštauráciách bude mať priamy vplyv na ekonomiku a miestnych ľudí. Hoci sú medzinárodné reťazce dostupné všade, ich podpora môže mať na danú komunitu výrazne negatívny vplyv. Veľká časť zisku ide mimo regiónu a Slovenska.

Slovenská ľudová majolika. Zdroj: majolika.sk

Sme spoluzodpovední za rozhodovanie, ktoré vytvára benefity a podporuje prospech miesta, ktoré navštevujeme. Preto, keď navštívime destináciu, namiesto kúpy lacných suvenírov bez duše, masovo výrabaných v Číne, podporme radšej miestnych remeselníkov nákupom ich výrobkov. Suvenírom v podobe tradičnej majoliky či kvalitného vína si domov odnesiete kus bohatej tradície, miestnej kultúry, a zároveň dobrý pocit z podpory poctivej a náročnej práce ľudí, vďaka ktorým tieto krásne remeslá prežívajú.

Podporou lokálnych podnikov sa dostanete aj do priameho kontaktu s ľuďmi, ktorí pravdepodobne pochádzajú z regiónu. Tento spôsob zapojenia vám umožní hlbšie nahliadnuť do podstaty každodenného života lokálnej komunity a na vlastné oči sa presvedčíte o neuveriteľnom talente, odhodlaní a podnikavosti malých podnikateľov. Zaujímavé tipy nájdete aj v seriáli Meet the Locals. 

Vyhnite sa Airbnb

Dom na strome – DUBODOM. Zdroj: dubodom.sk

Vzhľadom na turistický boom a prirodzenú ľudskú snahu vyťažiť zo situácie čo najviac, sa mnohí bratislavskí prenajímatelia snažia využiť svoje nehnuteľnosti na rýchle krátkodobé prenájmy.

Jednoducho povedané, prenájom turistom je oveľa výhodnejší ako prenájom miestnym obyvateľom. To, žiaľ, znamená, že čoraz väčší počet obyvateľov si bývanie v strede mesta už nemôže dovoliť. Takýto prenájom navyše popiera pôvodnú myšlienku Airbnb, ktorá spočívala v zdieľaní časti nehnuteľnosti, ktorú majiteľ momentálne nepotrebuje.

Ak si nemôžete vybrať zo širokej ponuky hotelov, pozrite si našu stránku, kde vám odporúčame zaujímavé hotely či iné zážitkové ubytovanie.

 

Nekupujte balenú vodu

Na celom Slovensku máme bezpečnú pitnú vodu vo verejných vodovodoch, ktorých zdrojom je najmä podzemná voda. Preto nie je dôvod kupovať a konzumovať balenú vodu.

Okrem toho, že míňate peniaze za vodu, ktorá je rovnaká ako voda z vodovodu, plastové fľaše spôsobujú obrovské škody na ekosystéme. Ušetríte peniaze za vodu a predídete plytvaniu.

Používajte verejnú dopravu

V Bratislave a okolitom regióne sú snáď všetky pamiatky a turisticky zaujímavé miesta dostupné verejnou dopravou. Môžete si ušetriť problémy s parkovaním a cena je tiež veľmi prijateľná. Okrem iného tým znížite aj svoju individuálnu uhlíkovú stopu.

Bratislava CARD – v krátkom čase a za výhodnú cenu umožňuje spoznať a zažiť to najlepšie.

Prehľadnosť jednotlivých trás a spojov ako aj výhodné lístky nájdete v aplikácii IDS BK.  Vďaka integrovanému dopravnému systému si môžete naplánovať trasu v rámci mesta i z mesta do okolia. Využiť môžete aj Bratislava Card City & Region, čo je destinačná turistická karta, ktorá vám umožní neobmedzene a bezplatne cestovať po regióne a využívať ďalšie výhody.

Pevne veríme, že vďaka týmto jednoduchým tipom budete môcť cestovať udržateľnejšie, podporovať miestne podniky a znižovať svoj vplyv na životné prostredie. Ďalšie zaujímavé tipy na udržateľné cestovanie nájdete na stránke #ObjavUdržateľnéSlovensko, ktorá mapuje, propaguje, propaguje aktivity, atrakcie, destinácie, miesta a projekty udržateľného cestovného ruchu v regiónoch Slovenska.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej Republiky.

 

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Ekotrasa Gemerská zelená cesta

V našom ďalšom článku zameranom na tému #ObjavUdržateľnéSlovensko vám predstavíme projekt Gemerské zelené cesty. Konkrétne pôjde o náučnú ekotrasu, ktorú nájdete na Gemeri v Revúcej. Náučná ekotrasa Gemerská zelená cesta Základným predpokladom...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -