Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaBarborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta prináša nielen banské pamiatky ale i kultúrne a prírodné zaujímavosti či živé tradície

Barborská cesta je náučná turisticko-poznávacia trasa, ktorá spája tri významné banské mestá. Ide o oblasť stredného Slovenska, konkrétne Banskú Bystricu, Kremnicu a Banskú Štiavnicu. Turisti na tejto ceste spoznajú nielen banské pamiatky ale i mnohé kultúrne a prírodné zaujímavosti a živé tradície.

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska
Putovanie a spoznávanie Barborskej cesty umocňuje krásna príroda Starohorských, Kremnických a Štiavnických vrchov. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

Trasa pútnickej cesty je dlhá asi 190 km a začína aj končí oficiálne v Banskej Bystrici. Nájdeme na nej 29 zastavení, ktoré predstavujú to najzaujímavejšie, napríklad Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, Španiu Dolinu, či geografický stred Európy v Kremnických Baniach, Kremnickú mincovňu,  ale aj Hrad Šášov, kúpele Sklené Teplice s Banskú Štiavnicu s Kalváriou. Súčasťou trasy je aj kaštieľ vo Svätom Antone, Pustý hrad a mesto Zvolen, ďalej kúpele Sliač, kláštor v Sampore, či artikulárny drevený kostol v Hronseku a Kalvária v Banskej Bystrici.

Celú trasu je možné rozdeliť na 9 etáp a s malými obmenami sa dá absolvovať aj na bicykli. Každý, kto prejde celú trasu, dostáva na pamiatku malý odznak a certifikát. Zároveň má možnosť zakúpiť si pamätnú medailu. Najväčšou odmenou bude ale určite dobrý pocit – či už z prejdených kilometrov, čerstvého vzduchu, nových poznatkov alebo prekonania samého seba.

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska
Úsek Barborskej cesty a jej značenie. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

Siluetu patrónky baníkov nájdete v samotnej mape

Barborská cesta nesie meno patrónky baníkov – svätej Barbory, pričom okruh zakreslený v mape zobrazuje siluetu postavy svätej Barbory.

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska
Cestu dlhú 190 km mapuje aj samostatný sprievodca Barborská cesta. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

,,V pravej ruke drží zlatý kalich, ktorý je na mieste Kremnice, kde sa ťažilo hlavne zlato. Strieborný meč v jej ľavej ruke končí na mieste strieborného mesta Banská Štiavnica. Medená koruna je v lokalite Španej Doliny a Starých Hôr, kde sa ťažila meď, podľa čoho má Banská Bystrica prívlastok medené mesto“

Legenda o svätej Barbore hovorí, že ju otec dal uväzniť vo veži, aby ju ochránil pred kresťanskými vplyvmi. Napriek tomu tajne prijala krst a vytesala tretie okno do veže, ako symbol svätej trojice. Tri okná sú aj symbolom pre tri banské mestá a tri vzácne kovy, ktoré sa tam ťažili.

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska
Gorgeyho tunel sa taktiež nachádza na tejto trase. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

Barbora zomrela rukou svojho otca vo veku 29 rokov – presne toľko je zastavení na Barborskej ceste. Zaujímavosťou je aj fakt, že banícka uniforma mala zvyčajne 29 gombíkov.

Na Barborskej ceste by ste zablúdiť nemali

Barborská cesta je značená v teréne smerovníkmi so značkou čiernej veže na žltom podklade. Zaznačená je v novších turistických mapách a v online mapách. Mapy jednotlivých etáp je možné stiahnuť si prostredníctvom QR kódov aj do mobilnej aplikácie. Orientačná mapa a všetky potrebné informácie o trase a infraštruktúre sú aj v bedekri, ktorý zároveň slúži na zbieranie pečiatok počas putovania. Všetky potrebné informácie a interaktívne mapy sú podrobne spracované na internetovej stránke www.barborskacesta.sk.

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska
Čierna veža na žltom podklade je oficiálnym značením Barborskej cesty. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

Barborská cesta nie je len obyčajným turistickým chodníkom. Zdobí ju punc výnimočnosti.

Samotná trasa je skutočne výnimočná. Počas prechodu vás informujú náučné tabule, spoznávate miestne zvyky a tradície, pričom podporiť môžete rôznych remeselníkov, či miestnych podnikateľov. Pohyb na čerstvom vzduchu a radosť z objavovania nových, doposiaľ nepoznaných miest, vás nadchne. Pozitíva by sme mohli zhodnotiť aj nasledovne:

  • Vzdelávanie a kultúra – zastavenia a informačné tabule predstavujú návštevníkom historicko-kultúrne a prírodné zaujímavosti na trase, čím sa zvyšuje povedomie o histórii a jej vplyve nielen na tento región, ale aj na dianie v celej Európe. Miesta, ktorými Barborská cesta prechádza, ponúkajú množstvo rôznych kultúrnych podujatí. Zvýšený záujem o kultúru na trase podporí jej rozvoj a zároveň môže byť prítomnosť návštevníkov rôznych krajín prínosom a príležitosťou interkultúrnych výmen.
Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska
Na ceste spoznáte viacero historických pamiatok. Zdroj: OZ Banský Región – Terra Montanae
  • Aktívny oddych a autentické zážitky – turistika a pohyb v prírode nielen zlepšuje kondíciu, imunitu a celkové zdravie, ale aj pomáha zbaviť sa stresu a nájsť duševnú pohodu. Bezprostredný kontakt s krajinou a miestnymi dáva pobytu návštevníka úplne iný rozmer a umožňuje zažiť jednotlivé regióny v ich autentickej podobe.
Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska
Kremnická kalvária. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae
  • Rozvoj regiónov – popri známych atrakciách objavia návštevníci aj menej navštevované lokality. So zvýšeným využívaním lokálne ponúkaných služieb prichádza aj ekonomický rast, čo sa odráža aj v sociálnom postavení obyvateľstva. Spoluprácou regiónov ale aj samotných podnikateľov a miestnych ľudí sa vytvorí fungujúci živý organizmus, ktorý bude prínosom pre všetkých.
Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska
Zastávka na ceste. Banská Štiavnica, kalvária. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae
  • Starostlivosť o životné prostredie – starostlivosť o konkrétne miesta na trase vedie domácich k zodpovednejšiemu prístupu k životnému prostrediu. Nielen samotné atrakcie ale aj udržiavané turistické chodníky, odpočívadlá, studničky a ďalšie maličkosti na trase prispievajú k celkovému zážitku a pohode návštevníka. Ochrana prírody a starostlivosť o ňu bude zárukou zachovania jedinečných prírodných hodnôt, ktoré Barborská cesta ponúka. Zároveň je tu skvelá príležitosť uprednostniť individuálne formy pred masovým turizmom a použiť ako dopravný prostriedok vlastné nohy alebo bicykel.

Naše zhodnotenie

Barborská cesta predstavuje skvelý príklad udržateľného cestovného ruchu, kde je využitý prírodný a kultúrny potenciál spolu s miestnou ponukou služieb. Ide o skvelý projekt, ktorý má do budúcnosti veľký priestor na rozvoj. Táto trasa jednoznačne patrí medzi TOP atraktivity z pohľadu našej iniciatívy #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Tip na túto zaujímavú lokalitu sme dostali od tímu pracovníkov Informačného centra Banská Bystrica.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Dobrý-nápad-Slovensko-ObjavUdržateľnéSlovensko

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Zaži noc v jedinečnej útulni s výhľadom na celý Svidník

Nová útulňa nad Svidníkom vás presvedčí o tom, že stráviť noc v prírode je unikátnym zážitkom.  Na vrchole bývalej lyžiarskej zjazdovky v meste Svidník sa dnes...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -