Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ProjektyLokalita Sivá Brada neďaleko Spišského Podhradia už patrí štátu

Lokalita Sivá Brada neďaleko Spišského Podhradia už patrí štátu

Unikátna lokalita Sivá Brada sa zaradí medzi významné botanické lokality Slovenska #ObjavUdržateľnéSlovensko

Sivá brada sa nachádza len pár kilometrov od mesta Spišské Podhradie, neďaleko zjazdu z diaľnice a miestnej križovatky. Toto miesto lákalo turistov predovšetkým gejzírom, o ktorom sa mnoho ľudí domnievalo, že je prírodný. Opak je pravdou. Gejzír vznikol umelým vŕtaním do travertínového kopca, pričom sa tak získavala voda do kúpeľov. Neskôr miesto priťahovalo návštevníkov tvorbou travertínu a výverom vody. Pozemky pritom patrili súkromným osobám. Veľká koncentrácia osôb spolu s nekontrolovanou dopravou spôsobovali časté znečistenie nielen samotnej lokality ale aj priľahlého okolia.

Národná prírodná rezervácia Sivá Brada. Zdroj: web SOPSR/ foto: Správa NP Slovenský raj

Ide o vzácnu lokalitu NATURA 2000, kde nájdeme výnimočné prírodné vzácnosti ako významné rastliny, ktoré inak prirodzene rastú v prímorských krajinách.

Štátna ochrana prírody SR sa dohodla s vlastníkom na odkúpení týchto pozemkov aj vďaka financiám z Plánu obnovy. Ochranári majú s touto lokalitou ( Prírodná rezervácia so 4. stupňom ochrany prírody) smelé plány ako napr. obnova pastvy, dlhodobá starostlivosť o lokalitu či vybudovanie nového náučného chodníka s informačnými panelmi. Obnova a revitalizácia Sivej Brady by mala byť hotová do roku 2025.

Naše zhodnotenie

Sivá Brada je bezpochyby unikátnou prírodnou lokalitou v rámci celého Slovenska. Samotná skutočnosť, že štát odkúpil tieto pozemky je skvelou správou. Veríme, že príkladná starostlivosť o toto územie s následným vybudovaním náučného chodníka dokáže Sivú Bradu patrične zviditeľniť. Je nevyhnutné informovať návštevníkov o jej výnimočnosti a hodnote a zároveň sa postarať o jej zachovanie aj pre budúce generácie.

Bližšie informácie o možnostiach trávenia voľného času v okolí Spišského Podhradia vám poskytnú v  Turistickom informačnom centre v Spišskom Podhradí.

 

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko získal záštitu ministra

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko získal záštitu ministra

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky prevzalo záštitu nad projektom #ObjavUdržateľnéSlovensko Spoločný česko-slovenský projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa po novom bude rozvíjať pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR. Len pred...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -