Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaModerná kalvária v Trstenej sa stala dominantou mesta

Moderná kalvária v Trstenej sa stala dominantou mesta

Novou atraktívnou dominantou mesta Trstená je krížová cesta vybudovaná v časti Bubeník a Lazky

Pre turistov a návštevníkov Trstenej sa jedná o zaujímavé lokality, predovšetkým kvôli prekrásnym výhľadom na celé mesto a na Západné Tatry- Roháče.

Moderná krížová cesta bola daná do užívania 2. októbra 2021, kedy bolo slávnostne požehnaných všetkých 15 zastavení tejto novej kalvárie nad Trstenou. Autorom krížovej cesty je Kamil Dráb, gréckokatolícky kňaz a člen rehole redemptoristov. Jednotlivé zastavenia tvoril takmer 2 roky. Inšpiráciu čerpal z diela Marka Ivana Rupnika, slovinského umelca, teológa a člena Spoločnosti Ježišovej, ako aj myšlienkovými námetmi českého kardinála Tomáša Špidlíka.

Projekt 14 zastavení krížovej cesty ako aj 15. zastavenie znázorňujúce zmŕtvychvstanie Ježiša Krista bolo financované predovšetkým z dobrovoľných príspevkov veriacich, dobrodincov, rodákov a občanov  mesta.

#ObjavUdržateľnéSlovensko

Moderná kalvária sa napája priamo aj na Kaplnku Panny Márie Kráľovnej na Bubeníku, ktorú v polovici roka 2011 začalo stavať miestne františkánske Bratstvo svetského rádu Panny Márie Matky Milosrdenstva so sídlom v Trstenej.

Ďalšou súčasťou krížovej cesty je aj prírodovedný interaktívno-vzdelávací chodník, ktorý vznikol v lete 2021.  Jeho súčasťou je desať tabúľ, o okolitej faune, flóre a histórii mesta informuje zábavnou a interaktívnou formou.

 

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Dobrý-nápad-Slovensko-ObjavUdržateľnéSlovensko

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

S Lesmírom vás čaká na turistike v Tatrách nový zážitok

Zistite, ako žijú medvede či kamzíky v Tatrách. Bezplatná mobilná aplikácia Lesmír vás prevedie turistickými trasami, na ktorých vám ukáže množstvo zaujímavostí, ktoré by...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -