Príklad dobrej praxe prináša Nitra. Ako sa vydať na zelenú cestu? #ObjavUdržateľnéSlovensko
Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa zameriava na rôzne témy. V článkoch sa snažíme vždy poukazovať na netradičné či neobjavené miesta a podniky, ktoré sú udržateľné. Páčia sa nám však aj nápady, ktoré sú realizovateľné a osvojujú si ich aj samosprávy. Pozitívna správa v tomto smere prichádza z Nitry.
Nitra je zelené mesto. Ponúka množstvo pekných zákutí, ktoré sa oplatí navštíviť, či už po vlastných alebo na bicykli a zároveň je vstupnou bránou do rozmanitého nitrianskeho regiónu. V meste sa postupne buduje potrebná turistická infraštruktúra pre nové smerovanie cestovného ruchu, čomu nasvedčujú aj projektové a investičné zámery mesta na roky 2021- 2031.

V najbližších rokoch budú pre cestovný ruch v Nitre kľúčoví domáci obyvatelia, ich rodiny a priatelia, ktorí za nimi pricestujú. Ďalšou skupinou sú cykloturisti, peší turisti, pútnici a milovníci kultúry a histórie. Aj v Stratégii rozvoja cestovného ruchu v meste na roky 2021-2031 je hlavným poslaním udržateľnosť v novej kvalite s dôrazom na zážitok. Cieľom je zapojiť atraktívne prírodné miesta a lokality do ponuky formou zážitku pre návštevníka šetrnou formou (napr. Projekt Nitra na siedmich pahorkoch).
V rámci udržateľného cestovného ruchu sa pripravuje aj projekt Živá rieka, rozvoj cykloturistiky, pokračovanie v aktivitách bike friendly, budovanie udržateľnej pešej turistiky a horskej cykloturistiky v CHKO Ponitrie. Od roku 2017 funguje v meste služba zdieľaných bicyklov tzv. bikesharing. Nitra bola jedným z prvých miest, ktoré spustili službu bikesharing na Slovensku v rámci projektu smart city.

Ekologické turistické produkty
Pri dotáciách z rozpočtu mesta v grantovom programe „Podpora a rozvoj cestovného ruchu v meste“ je jednou z priorít inovovaná ekologická ponuka turistických produktov. Predložené boli zaujímavé projekty ako napr. Náučný chodník Zoborské vrchy a Zážitková mestská medáreň. Využitie prírodného potenciálu a témy Nitra na siedmich pahorkoch sa premietne v udržateľnom putovaní 7mimi pahorkami v novom šate, alebo v čistení prírody na siedmich pahorkoch.

V blízkej dobe sa plánuje vybudovanie fotopointov s turistickou mini
architektúrou a interaktívnou hrou so zameraním na ekológiu a ochranu životného prostredia.
Novinkou v rozvoji pešej turistiky v minulom roku bola skladačka „S batohom po nitrianskych kopcoch“. Obsahuje prechádzky Zoborskými vrchmi, turistické tipy, trasy, zaujímavosti a mapku. V ponuke Turistického informačného centra v Nitre je od minulého roku aj Pochúťka pre včely a hmyz „Rozkvitnutá Nitra“, zmes semien medonosných lúčnych rastlín od Múzea medoviny, o.z. Cieľom je zdôrazniť nezastupiteľný význam včiel v prírode a motivovať ľudí k tvorbe čo najlepších podmienok pre ich život. Každý môže premeniť kúsok miesta na rozkvitnutú lúku! AJ V MESTE 😉

Symbolika úľa a včiel
V spolupráci s Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu pri rozvoji cestovného ruchu v destinácii je cieľom podpora miestnych a regionálnych eko výrobcov. Nakoľko má Nitriansky kraj najviac včelstiev na Slovensku, pri tvorbe ponuky sa plánuje využiť symbolika úľa a včiel. Cieľom je sieťovanie a podpora chovateľov, výrobcov, ubytovateľov v apidomčekoch a realizácia eko aktivít, ako napr. sadenie lúky v meste, podpora projektu „úľ v meste“, čistenie prírody a pripravovaná jedinečná tematická cesta medu a zážitkov…
Jednou z prvých eko kampaní bude projekt „Rozkvitnuté mesto“.
Za informácie ďakujeme Alene Pivarčiovej z TIC Nitra.
[…] Nitra kráča do budúcnosti udržateľne. Vydáva sa na “zelenú cestu”. #ObjavUdržateľnéSlo… […]
[…] Nitra kráča do budúcnosti udržateľne. Vydáva sa na “zelenú cestu”. #ObjavUdržateľnéSlo… […]
[…] Nitra kráča do budúcnosti udržateľne. Vydáva sa na “zelenú cestu”. #ObjavUdržateľnéSlo… […]