Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ObjavUdržateľnéSlovenskoNitra kráča do budúcnosti udržateľne. Vydáva sa na "zelenú cestu". #ObjavUdržateľnéSlovensko s...

Nitra kráča do budúcnosti udržateľne. Vydáva sa na „zelenú cestu“. #ObjavUdržateľnéSlovensko s AiCES

Príklad dobrej praxe prináša Nitra. Ako sa vydať na zelenú cestu? #ObjavUdržateľnéSlovensko

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa zameriava na rôzne témy. V článkoch sa snažíme vždy poukazovať na netradičné či neobjavené miesta a podniky, ktoré sú udržateľné. Páčia sa nám však aj nápady, ktoré sú realizovateľné a osvojujú si ich aj samosprávy. Pozitívna správa v tomto smere prichádza z Nitry.

Nitra je zelené mesto. Ponúka množstvo pekných zákutí, ktoré sa oplatí navštíviť, či už po vlastných alebo na bicykli a zároveň je vstupnou bránou do rozmanitého nitrianskeho regiónu. V meste sa postupne buduje potrebná turistická infraštruktúra pre nové smerovanie cestovného ruchu, čomu nasvedčujú aj projektové a investičné zámery mesta na roky 2021- 2031.

Nitra patrí medzi najkrajšie mestá Slovenska. Obzvlášť čarovná je práve na jar. Foto: Peter Michalik

V najbližších rokoch budú pre cestovný ruch v Nitre kľúčoví domáci obyvatelia, ich rodiny a priatelia, ktorí za nimi pricestujú. Ďalšou skupinou sú cykloturisti, peší turisti, pútnici a milovníci kultúry a histórie. Aj v Stratégii rozvoja cestovného ruchu v meste na roky 2021-2031 je hlavným poslaním udržateľnosť v novej kvalite s dôrazom na zážitok. Cieľom je zapojiť atraktívne prírodné miesta a lokality do ponuky formou zážitku pre návštevníka šetrnou formou (napr. Projekt Nitra na siedmich pahorkoch).

V rámci udržateľného cestovného ruchu sa pripravuje aj projekt Živá rieka, rozvoj cykloturistiky, pokračovanie v aktivitách bike friendly, budovanie udržateľnej pešej turistiky a horskej cykloturistiky v CHKO Ponitrie. Od roku 2017 funguje v meste služba zdieľaných bicyklov tzv. bikesharing. Nitra bola jedným z prvých miest, ktoré spustili službu bikesharing na Slovensku v rámci projektu smart city.

Turistické chodníky Zoborských vrchov poskytujú nádherné výhľady do okolia. Foto: TIC Nitra

Ekologické turistické produkty

Pri dotáciách z rozpočtu mesta v grantovom programe „Podpora a rozvoj cestovného ruchu v meste“ je jednou z priorít inovovaná ekologická ponuka turistických produktov. Predložené boli zaujímavé projekty ako napr. Náučný chodník Zoborské vrchy a Zážitková mestská medáreň. Využitie prírodného potenciálu a témy Nitra na siedmich pahorkoch sa premietne v udržateľnom putovaní 7mimi pahorkami v novom šate, alebo v čistení prírody na siedmich pahorkoch.

Zoborské vrchy patria medzi obľúbené miesta turistov. Foto: TIC Nitra

V blízkej dobe sa plánuje vybudovanie fotopointov s turistickou mini
architektúrou a interaktívnou hrou so zameraním na ekológiu a ochranu životného prostredia.

Novinkou v rozvoji pešej turistiky v minulom roku bola skladačka „S batohom po nitrianskych kopcoch. Obsahuje prechádzky Zoborskými vrchmi, turistické tipy, trasy, zaujímavosti a mapku. V ponuke Turistického informačného centra v Nitre je od minulého roku aj Pochúťka pre včely a hmyz „Rozkvitnutá Nitra“, zmes semien medonosných lúčnych rastlín od Múzea medoviny, o.z. Cieľom je zdôrazniť nezastupiteľný význam včiel v prírode a motivovať ľudí k tvorbe čo najlepších podmienok pre ich život. Každý môže premeniť kúsok miesta na rozkvitnutú lúku! AJ V MESTE 😉

Najviac včelstiev na Slovensku sa nachádza práve v Nitrianskom kraji aj vďaka priaznivej klíme Foto: TIC Nitra

Symbolika úľa a včiel 

V spolupráci s Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu pri rozvoji cestovného ruchu v destinácii je cieľom podpora miestnych a regionálnych eko výrobcov. Nakoľko má Nitriansky kraj najviac včelstiev na Slovensku, pri tvorbe ponuky sa plánuje využiť symbolika úľa a včiel. Cieľom je sieťovanie a podpora chovateľov, výrobcov, ubytovateľov v apidomčekoch a realizácia eko aktivít, ako napr. sadenie lúky v meste, podpora projektu „úľ v meste“, čistenie prírody a pripravovaná jedinečná tematická cesta medu a zážitkov…
Jednou z prvých eko kampaní bude projekt „Rozkvitnuté mesto“.

Za informácie ďakujeme Alene Pivarčiovej z TIC Nitra.

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Prečítajte si nové vydanie Krás Slovenska, ktoré je plné turistického dobrodružstva

Vodopád Spády „Početnými piesňami i legendami opradená Poľana (1 458 m) ukrýva a ponúka množstvo rozličných zaujímavostí. K nim patrí aj pozoruhodná riečna sieť. Do...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -