Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ObjavUdržateľnéSlovenskoNové drevorezby privedú turistov na neobjavené miesta Popradu-Kvetnice

Nové drevorezby privedú turistov na neobjavené miesta Popradu-Kvetnice

Kvetnica, mestská časť Popradu skrýva úžasnú prírodu. Prilákať turistov na odľahlé miesta majú pomôcť aj nové drevorezby. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Poprad, Vysoké Tatry, Kvetnica. Väčšina návštevníkov tohto regiónu, alebo čitateľov rôznych bedekrov by si automaticky spojila prvé dve slová z úvodnej vety. No kam zaradiť Kvetnicu? Mestská časť Popradu, Kvetnica leží asi 5 km južne od centra mesta, pričom sem okrem hlavnej cesty vedú aj 2 cyklochodníky z miestnych sídlisk. Priamo tu sa rozprestierajú nádherné prímestské lesy na pahorkoch Kozích chrbtov. O Kvetnici sme už okrajovo písali aj v našich predošlých článkoch v súvislosti s cyklotrasami –Poznáte TOP cyklotrasy v okolí mesta Poprad? #ObjavUdržateľnéSlovensko ale aj s turistickými trasami Neobjavené okolie Tatier? Prezrite si TOP 5 turistických trás v okolí Popradu. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Kvetnica nie je lunapark, pristupuje sa k nej citlivo

Musíme priznať, že táto lokalita rastie do krásy. Aj keď rozloha tohto územia nie je veľká, nachádza sa tu viacero zákutí, o ktorých nevie ani mnoho domácich. Aj vďaka iniciatíve Mestskej informačnej kancelárie Poprad sa počas tohto roka podarilo zorganizovať online sympózium rezbárov, ktorých sochy boli následne umiestnené v rôznych častiach Kvetnice. Cieľom je nielen poukázať na zvieratá, ktoré tu žijú v okolitých lesoch, ale aj zaviesť turistov na nové, neprebádané miesta.

Aj breh zatopeného lomu na Kvetnici zdobí nádherná umelecká drevorezba – Ryby. Zdroj: MIK Poprad, www.VisitPoprad.sk

Hlavnou témou sympózia boli zvieratá, ktoré prirodzene obývajú lesy v tejto oblasti. Počas prechádzky lesnými chodníčkami budú môcť návštevníci zahliadnuť vlka, medveďa, diviaka, orla, sovu, salamandru, žabu, veveričky, muflóna, slimáka, ryby a dokonca pri starej banskej štôlni aj netopiera. „Tieto drevorezby od piatich majstrov rezbárov sú na vysokej umeleckej úrovni, sú verným zobrazením zvierat a stojí za to prísť za nimi. Budú nielen akýmsi fotopointom priamo v prírode, ale v spojitosti s nimi si MIK Poprad pripravilo ďalšie sprievodné aktivity a súťaže pre deti,“ uviedla riaditeľka MIK Poprad Lucia Pitoňáková.

Drevorezba orla umiestnená na vyhliadkovom mieste nad Hornádskou kotlinou. Zdroj: MIK Poprad, www.VisitPoprad.sk

Výber zvierat a aj ich samotné osadenie v prírode bolo zdá sa výborne zvládnuté do detailov. Salamandra je presne tam, kde má byť, vo vlhkej, ťažšie prístupnej rokline. Orol zasa stráži južné svahy a kotlinu. Medveď si môže pochutnať aj na malinách či ryby zaplávať v zatopenom lome. Tak by sme mohli pokračovať pri každej drevorezbe.

Vydajte sa objavovať Kvetnicu

V obľúbenej lokalite pri Malom lome nedávno pribudli aj nové prvky na detskom ihrisku či netradičný chodník bosou nohou. Všetko v súlade s prírodou a okolitou krajinou. Okrem toho táto rekreačná časť mesta ponúka viaceré krásne turistické trasy, banské diela, krížovú cestu či iné atraktivity. Skúste pozrieť na oficiálnu stránku Visit Poprad a presvedčte sa sami.

Chodník bosou nohou výborne zapadá do okolitého prostredia na Kvetnici Foto: Rastislav Hudec

Výzva od kolegov z Popradu znie teda jasne. Objavte drevorezby v prímestských rekreačných lesoch Poprad-Kvetnica! Na jar 2022 má Mestská informačná kancelária Poprad pripravené aj súťažné aktivity súvisiace s predmetnými drevorezbami. Určené budú pre školské a predškolské kolektívy, ale aj pre individuálnych návštevníkov.

Poprad-Kvetnica, mapa rozmiestnenia drevorezieb Zdroj: MIK Poprad

Výbornou správou je aj to, že na tomto projekte spolupracovali viaceré organizácie navzájom, počnúc MIK Poprad, samotným mestom Poprad, OOCR Región Vysoké Tatry a Mestskými lesmi. Na tomto príklade je dobre vidieť, že nie vždy je potrebné stavať megalomanské stavby, či situovať do prírody nevhodné projekty. Aj postupnými malými krokmi vieme vhodne spropagovať viaceré lokality tak, aby v nenarušenej forme poskytovali možnosti pre rekreáciu nielen pre turistov, ale aj pre domácich obyvateľov. Kvetnica je toho skvelým príkladom a výbornou inšpiráciou aj pre iniciatívu #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Všetky potrebné údaje o drevorezbách, mapy a miesta kam sa vydať na Kvetnici vám ochotne poskytnú priamo v MIK Poprad, alebo ich nájdete na www.VisitPoprad.sk

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR
Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Ekotrasa Gemerská zelená cesta

V našom ďalšom článku zameranom na tému #ObjavUdržateľnéSlovensko vám predstavíme projekt Gemerské zelené cesty. Konkrétne pôjde o náučnú ekotrasu, ktorú nájdete na Gemeri v Revúcej. Náučná ekotrasa Gemerská zelená cesta Základným predpokladom...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -