Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ObjavUdržateľnéSlovensko#ObjavUdržateľnéSlovensko v metropole južného Spiša

#ObjavUdržateľnéSlovensko v metropole južného Spiša

Vydajte sa na potulky okolím Spišskej Novej Vsi a objavte menej známe, no o to krajšie miesta. 

Spišská Nová Ves ponúka po celý rok otvorenú náruč pre všetkých, ktorí chcú objavovať históriu aj prírodu, užiť si kultúru alebo adrenalín, alebo si len tak posedieť na námestí na jednej z terás s priateľmi. Môže sa hrdiť titulom najkrajšie mesto Slovenska, ale aj najdlhším šošovkovitým námestím v Európe či najvyššou kostolnou vežou na Slovensku.

Predstavujeme Vám jedno z najkrajších miest Spiša, pomyselnú bránu do raja -Spišskú Novú Ves

Spišská-Nová-Ves-infocentrum-námestie-najvyššia-kostolná-veža-na-Slovensku-Slovenský-raj-aices
Dominantou námestia je 80m vysoká veža rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie. Foto: TIC SNV

Spišská Nová Ves sa tiež považuje za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj, ktorý je jednou z najkrajších oblastí Slovenska a regiónu Spiš. Okolie mesta však toho ponúka oveľa viac. Je všeobecne známe, že aj tie menej vyhľadávané lokality, ktoré poznajú spravidla domáci, stoja za návštevu.

Turistické informačné centrum Spišská Nová Ves pre vás pripravilo pár tipov na vychádzky v bezprostrednom okolí mesta. V tomto článku vám predstavíme miesta, ktoré vyhľadávajú najmä domáci.

Pútnické miesto Šulerloch

V juhovýchodnej časti mesta, za hranicou polí a lúk, sa nachádza pútnické miesto, ktoré je známe ako Šulerloch. Na obľúbenom mieste vychádzok s kaplnkou Panny Márie Karmelskej sa každoročne konali púte.

Pútnické miesto Šulerloch. Foto: TIC SNV

V jej blízkosti nájdete prameň s pitnou vodou, o ktorej sa traduje, že má vraj zázračné účinky. Súčasťou tejto lokality je aj multifunkčný (športovo – rekreačný) areál so strelnicou a jaskyňou Školská diera (domáci ju poznajú skôr pod názvom Karasova diera). Na skok je to aj k slovenskému dvojkrížu, odkiaľ sa vám naskytne nádherný pohľad na celú Spišskú Novú Ves a široké okolie.

Táto lokalita má veľký potenciál pre vytvorenie kvalitného prímestského rekreačného areálu s modernou infraštruktúrou – v blízkej budúcnosti tu pribudne vyhliadková veža, sieť značených turistických chodníkov, cyklotrás i single trailov. V zime tu sú k dispozícii udržiavané trate pre bežecké lyžovanie.

Ako sa tam dostať? Štart: SNV, parkovisko pri BMZ na Sadovej ulici.

SANS SOUCI, Tisícročná kaplnka

Letohrádok SANS SOUCI (Tisícročná kaplnka, ako ju nazývali naši rodičia) nechal postaviť na vrchu Zámčisko v 2. polovici 18. storočia gróf Štefan Csáky.  Miesto „bez starostí“ pre pokoj, rozvoj filozofie či krásneho umenia, vsadené do pekného parku s výhľadom na Vysoké Tatry. Nákladný spôsob života grófky Júlie Csákyovej však priviedol rodinu ku krachu a nešťastný gróf dal celý areál zrovnať so zemou. Zachovala sa iba kaplnka a obelisk.

SANS SOUCI, Tisícročná kaplnka. Foto: TIC SNV

Dnes sa o tento areál stará OZ Sans Souci z Iliašoviec, ktorého cieľom je zachrániť toto vzácne miesto a premeniť ho na oddychovú zónu. Už teraz je táto lokalita obľúbenou vychádzkovou destináciou obyvateľov okolitých obcí. Areál je pekne upravený, s ohniskom, lavičkami a hojdačkami.

Ako sa tam dostať? Štart: SNV, Harichovský chodník, červená značka.
K Sans Souci sa dostanete aj z obcí Smižany, Iliašovce alebo Harichovce.

Lesnícky náučný chodník Diana

Tento krásny chodník nachádzajúci sa v Medvedej dolke v Novoveskej Hute láka čoraz viac nielen školské kolektívy, ale aj jednotlivcov, hlavne rodiny s deťmi. Má dĺžku niečo cez 2 km a nachádza sa na ňom 5 tematických zastávok, ktoré sú doplnené o prírodné edukačné prvky.

Maketa Milieru, v ktorom sa niekedy pálilo drevené uhlie. Foto: TIC SNV

Nájdete tu snehovú jamu, drevinový semafor, príbeh o živote stromu či banské okienko s maketou Milieru, v ktorom sa niekedy pálilo drevené uhlie. Zapojiť sa môžete aj do zaujímavej hry Doba kamenná, ktorej cieľom je hľadanie a premiestňovanie maľovaných kamienkov.

Ako sa tam dostať? Štart: SNV, Novoveská Huta, aut. zastávka oproti Sádrovke, modrá/ zelená značka

Chcete vedieť viac? 

Kontaktujte priamo Turistické informačné centrum Spišská Nová Ves na tel.: +421 53 429 8293 alebo mailom na tic@mestosnv.sk

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR
Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Navštivte muzeum světla, z dílny tvůrců světových show

Srdce Vysokých Tater skrývá nejeden okouzlující poklad. Zůstali jste někdy okouzleni v úžasu? Pokud se vám takových zážitků nedostává máme pro vás tip, který...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -