Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaPoďte s nami za sysľami. Predstavujeme vám náučný chodník v okolí Tisovca

Poďte s nami za sysľami. Predstavujeme vám náučný chodník v okolí Tisovca

Sysliu lúku pod Muránskym hradom poznajú viacerí, no vedeli ste o náučnom chodníku v Tisovci s názvom Poďte s nami za sysľami?

Náučný chodník Poďte s nami za sysľami vytvorili v roku 2018 šikovní študenti Evanjelického gymnázia v Tisovci. Vďaka podporenému projektu miesto upravili, vyklčovali a následne tam boli nasadené sysle.

Náučný chodník má štyri zastavenia a vytvára okruh. Trasa je nenáročná s miernym prevýšením. Dlhá je približne 6,3 km a začína pri informačnom bode vedľa budovy Strednej odbornej školy v Tisovci. Časť trasy vedie súbežne s modro značeným turistickým chodníkom.

Od informačného bodu smeruje chodník pod úpätie Hradovej, tu sa stáča vľavo a po poľných cestách cez lokalitu Obadovo očko smeruje až na sysľovisko na lokalite Podhrad.

Oddychové miesto na sysľovisku ponúka možnosť posedieť si a počas oddychu pozorovať sysle i mnohé iné druhy živočíchov v ich prirodzenom prostredí. Cestou späť sa vrátite k rázcestiu, pričom smerovník vás nasmeruje do lokality zvanej Rejkovo. Trasa náučného chodníka ďalej pokračuje už bez zastavení k tisovskému rybníku a ďalej späť do mesta k východiskovému bodu.

#ObjavUdržateľnéSlovensko

Spoznajte históriu ovčiarstva

Náučný chodník „Poďte s nami za sysľami“ Vás prevedie krajinou, ktorú po stáročia formoval človek svojou prácou. Dozviete sa, ako lúky vznikli a prečo je pre ich zachovanie stále potrebná ľudská činnosť. Chodník vám okrem iného priblíži aj históriu ovčiarstva, ktoré bolo dôležitým zdrojom obživy mnohých Tisovčanov v minulosti. Dozviete sa aj prečo je dôležité udržiavať tento tradičný spôsob obživy aj v súčasnosti.

Zdroj: tisovec.com

Naše zhodnotenie

Tip na náučný chodník Poďte s nami za sysľami sme dostali od tímu z Turistického informačného centra v Revúcej.

Na syslovisku sa dozviete zaujímavosti zo života sysľa pasienkového – kedysi hojného, no dnes už vzácneho obyvateľa lúk a pasienkov. No čo je pre nás dôležitejšie, objavíte tak novú nepoznanú lokalitu, kde môžete taktiež pozorovať voľne žijúce sysle. Muráň a jeho okolie sa do povedomia turistov hľadajúcich tieto milé zvieratká už dostal. Skúste pri vašich potulkách spoznať aj túto unikátnu lokalitu.

Bližšie informácie o možnostiach trávenia voľného času v okolí Revúcej vám poskytnú v  Turistickom informačnom centre v Revúcej, prípadne navštívte web TIC Revúca

 

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť na oddych, rekreáciu...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -