Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaPrečítajte si nové vydanie Krás Slovenska, ktoré je plné turistického dobrodružstva

Prečítajte si nové vydanie Krás Slovenska, ktoré je plné turistického dobrodružstva

Vodopád Spády

„Početnými piesňami i legendami opradená Poľana (1 458 m) ukrýva a ponúka množstvo rozličných zaujímavostí. K nim patrí aj pozoruhodná riečna sieť. Do kaldery, ktorá sa ako veľká kotlovitá priehlbina nachádza uprostred bývalého treťohorného stratovulkánu, sa strmými vnútornými svahmi zbieha radiálna dostredivá sieť potokov, aby ich vody odviedol tok Hučavy. Práve tej Hučavy, ktorá pôvodne tiekla vonkajšími západnými svahmi masívu Poľany a spätnou eróziou za výdatnej pomoci zlomovej tektoniky prerazila pôvodný oblúk kaldery,“ uvádza Peter Urban v perexe článku.

Vedeli ste, že ankete Sedem divov Poľany v roku 2014 dominoval dvadsaťtrimetrový vodopád Bystrého potoka?

Sebechleby – Stará Hora

„Stará Hora v Sebechleboch bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry vínnych domčekov a pivníc v roku 1981. Predstavuje súbor hajlochov, ktorý si Sebechlebčania opatrujú a chránia ako vzácne dedičstvo svojich predkov. Niektoré vznikli ešte v predminulých storočiach,“ uvádza text Milana Hlôška.

Tip – Mlyn vo filme

„“Kolový mlyn v Tomášikove patrí k jedným z mála zachovaných technických diel tohto druhu na Slovensku a je významnou architektonickou a kultúrnou pamiatkou. Mlyn je uvádzaný často aj pod menom svojho pôvodného majiteľa – Jána Maticza,“ dodáva autor Tomáš Galierik.

Toto jedinečné dielo má svoj vlastný genius loci a tento faktor inšpiroval filmárov z rôznych oblastí. Mlyn sa objavil v seriáli Vivat Beňovský alebo vo filme Tisícročná včela. Medzi moderné filmy s týmto pozadím patrí napríklad Maľované vtáča, 2019 (réžia Václav Marhoul) alebo O liečivej vode, 2020 (réžia Ján Sebechlebský).

Zdroj údajov a obrázkov: Peter Urban, Milan Hlôška, Tomáš Galierik

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Mimoriadne krásy Slovenska – prehľadne v tlači a online

Slovensko, krajina plná prírodného bohatstva, kultúrneho dedičstva a inšpiratívnych príbehov. Buďte v centre diania a objavte zákutia krajiny, ktorá je vaším domovom, obľúbenou turistickou...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -