Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ProjektyProjekt Včelí kRaj získal uznanie poroty Ceny Rady Európy

Projekt Včelí kRaj získal uznanie poroty Ceny Rady Európy

Slovenský projekt Včelí kRaj získal uznanie medzinárodnej poroty Ceny Rady Európy 2020/2021.

Včelí kRaj je projektom občianskeho združenia kRaj. Jeho cieľom je informovať o význame včiel a opeľovačov pre kRajinu.

Podľa správy Ministerstva životného prostredia SR bol projekt bol ocenený za zachovávanie a propagáciu včelárstva, podporu biodiverzity krajiny a rozvoj sociálnej ekonomiky s výnimočným humánnym aspektom.

Projekt Včelí kRaj získal uznanie poroty Ceny Rady Európy
Mladí včelári sú budúcnosťou Slovenska. Zdroj: FB Ministerstvo životného prostredia SR/Archív Včelí kRAJ

Cieľom projektu je budovanie udržateľnej krajiny formou ochrany opeľovačov a zabezpečením opeľovacej činnosti včelami a prispieva k zachovávaniu včelárstva najmä v regiónoch Malohontu a Gemera.

Občianske združenie vybudovalo vzdelávacie centrum a prevádzkuje dve jedinečné vzdelávacie včelnice určené širokej laickej i odbornej verejnosti, ktoré predstavujú nový, vzorový a replikovateľný model otvorenej včelnice počas celého roka, kde sa konajú zážitkové programy pre všetky typy škôl, od materských škôl až po univerzity.

Taktiež sa tu organizujú kurzy včelárstva pre začiatočníkov a bezplatné ročné včelárske kurzy pre dlhodobo nezamestnaných s poskytnutím materiálnej pomoci. Okrem iného realizuje projekt Férový med, venuje sa sociálnemu podnikaniu zameranému na výrobu včelích produktov a včelárskeho vybavenia. Do svojej činnosti zapája aj marginalizované skupiny a ľudí s mentálnym a fyzickým hendikepom.

Projekt Včelí kRaj získal uznanie poroty Ceny Rady Európy
Zdroj: FB Ministerstvo životného prostredia SR/Archív Včelí kRAJ

Projekt Včelí kRAJ s cenou za krajinu

Projekt vyhral v roku 2020 Cenu za krajinu, ktorú vyhlasuje Ministerstvo životného prostredia SR a koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia – SAŽP. Víťaz zároveň postupuje na európsku úroveň s názvom Cena Rady Európy za krajinu. Pravé na európskej úrovni získal projekt Včelí kRAJ špeciále uznanie.

Projekt Včelí Kraj je skvelým príkladom pre iniciatívu #ObjavUdržateľnéSlovensko. Aj na práci podobných združení, jednotlivcov či podnikateľov vidíme, akým smerom sa Slovensko môže uberať do budúcnosti. Cesta udržateľného rozvoja je tu na prvom mieste. Bonusom k tomu ešte je, že tento projekt sa rozvíja v menej rozvinutých regiónoch ako Malohont a Gemer.

Cena za krajinu je čestným vyznamenaním, ktorého cieľom je oceniť koncepcie alebo opatrenia implementované miestnymi orgánmi, ich zoskupeniami, alebo pozoruhodné projekty mimovládnych organizácií v oblasti trvalo udržateľnej ochrany, manažmentu a plánovania krajiny.

Ak poznáte podobné združenie, výborný projekt či šikovné koncepcie, prihláste sa do súťaže aj vy s vašim nápadom. Ďalší, v poradí už siedmy ročník národnej ceny bude vyhlásený v marci 2022.

Zdroj: FB Ministerstvo životného prostredia SR

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Prečítajte si nové vydanie Krás Slovenska, ktoré je plné turistického dobrodružstva

Vodopád Spády „Početnými piesňami i legendami opradená Poľana (1 458 m) ukrýva a ponúka množstvo rozličných zaujímavostí. K nim patrí aj pozoruhodná riečna sieť. Do...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -