Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaSenianske rybníky získali program starostlivosti

Senianske rybníky získali program starostlivosti

Mimoriadne vzácna lokalita na východe Slovenska bude revitalizovaná. Senianske rybníky patria k najvýznamnejším ornitologickým lokalitám v strednej Európe 

Chránené vtáčie územie Senianske rybníky patrí medzi najvýznamnejšie ornitologické územia v strednej Európe. Nachádza sa vo Východoslovenskej nížine, neďaleko miest Sobrance a Michalovce. Jedná sa o mimoriadne vzácne územie, kde pozorovatelia zaznamenali 295 druhov vtákov, z toho 135 druhov je preukázateľne hniezdiacich. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja Senianske rybníky patria k najteplejším a zároveň najsuchším územiam Slovenska. Horúce letá, chladné zimy a pomerne náhle prechody medzi ročnými obdobiami dávajú tejto oblasti charakter územia so subkontinentálnou klímou.
,,Vtáčí raj je magnetom pre milovníkov prírody nielen zo Slovenska, ale z celej Európy. Program starostlivosti umožní chrániť lokalitu a zároveň rozvíjať turizmus“ podotkol minister životného prostredia Ján Budaj.

Cieľom ochrany je aj pomoc pre 11 vtáčích druhov

Program starostlivosti stanovuje ciele ochrany pre 11 vtáčích druhov – brehára čiernochvostého, bučiaka veľkého, chavkoša nočného, kalužiaka červenonohého, kane močiarnej, lyžičiara bieleho, čoríka bahenného, šabliarky modronohej, beluše veľkej, volavky purpurovej a beluše malej.

Program prináša ciele ochrany, manažmentové opatrenia a odhady finančných prostriedkov na ich realizáciu.
Program tiež vylučuje aplikáciu chemických látok vo vodných a mokraďových biotopoch, ako aj aplikáciu chemických hnojív a pesticídov.

Senianske rybníky je potrebné revitalizovať #ObjavUdržateľnéSlovensko

Rybníky vyžadujú údržbu a rekonštrukciu s cieľom zlepšiť vodný režim. Mokrade boli odvodnené melioračnými kanálmi a potrebujú obnovu či revitalizáciu. Manažment mokradí zahŕňa prehlbovanie, odbahňovanie zazemnených mokradí, kosenie a odstraňovanie vegetácie, či odstraňovanie kríkov. Odhadované náklady na realizáciu opatrení predstavujú cca 1,38 mil. eur na obdobie 30-tich rokov a financované budú predovšetkým z európskych zdrojov.
Senianske rybníky ležia v povodí Laborca a sú zásobované vodou z riečky, ktorá vyteká z Morského oka vo Vihorlate. Srdcom lokality je rybničná sústava a rôzne typy mokradí – močiare, kanály, podmáčané lúky, či staré ramená potokov, ale tiež veľké plochy zachovalých lúk a pasienkov.
Chránené vtáčie územie Senianske rybníky bolo vyhlásené 1. novembra 2009. Územie má výmeru 2 668 hektárov. Svoj domov tu majú rôzne druhy sťahovavého vtáctva. Senianske rybníky sú aj významnou každoročnou migračnou zastávkou pre žeriavy popolavé.

Naše zhodnotenie

Program podpory Chráneného vtáčieho územia Senianske rybníky je skvelým riešením pre zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti celého priľahlého územia, nielen samotných rybníkov. Cesta ochrany prírody so zachovaním prístupu turistov na niektoré miesta je skvelým a nadčasovým riešením, ktoré určite ocenia aj budúce generácie. #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Bližšie informácie o možnostiach trávenia voľného času v tomto regióne vám ochotne poskytnú v Turistickej informačnej kancelárii mesta Michalovce, prípadne navštívte web Dolný Zemplín

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Vidiecka žena roka – Líderka roka 2022

Vidiecky parlament na Slovensku s obcou Trnavá Hora a partnermi vyhlasujú 21. ročník súťaže Vidiecka žena roka – „Líderka roka 2022“ V rámci osláv Svetového dňa...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -