Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
KultúraSokoliarstvo zapísali do zoznamu UNESCO

Sokoliarstvo zapísali do zoznamu UNESCO

Sokoliarom zo Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore (SPK) sa podarilo zavŕšiť 15-ročnú snahu o zápis do zoznamu UNESCO

V polovici decembra tohto roku bolo sokoliarstvo konečne zapísané na Svetový zoznam UNESCO! Pristupujúcimi štátmi s prvkom sokoliarstva boli spolu s nami aj Chorvátsko, Írsko, Kirgizsko, Holandsko a Poľsko.

Slovenskí sokoliari sa tak pridali k ďalším 18 štátom, ktoré sú už vo svetovom zozname zapísané niekoľko rokov. Mimochodom, „sokoliarstvo“ ako také, bolo prvkom zapísaným na UNESCO s doposiaľ najširšou nomináciou štátov nielen Európy, ale aj Ázie. Tzv. žijúce dedičstvo ľudstva sa tak pridá k siedmym doteraz zapísaným slovenským prvkom v UNESCO.

Sokoliarstvo má na našom území dlhú tradíciu, sme lídrami vo vzdelávaní

Slovenskí sokoliari pracovali na zápise do národného zoznamu viac ako 12 rokov. Museli vo svojej nominácii potvrdiť, že sokoliarstvo je na území Slovenska nepretržite od 5. storočia nášho letopočtu. V roku 2019 sa to ale podarilo a sokoliari si z rúk vtedajšej ministerky kultúry SR prevzali osvedčenie o zápise na národný zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva.

Slovensko je svetovým lídrom vo vzdelávaní mladých sokoliarov, ale aj kolískou moderného sokoliarstva. Máme tu jedinú základnú školu na svete s povinným vyučovacím predmetom sokoliarstvo. Je ňou ZŠ s MŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach. Sokoliarstvo sa u nás vyučuje predovšetkým na stredných lesníckych školách v Prešove, Banskej Štiavnici či Liptovskom Hrádku, ale aj vysokých školách na TU vo Zvolene a Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Sokoliarstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO

Láska k dravcom a prírode je základom sokoliarstva a zároveň prináša úspešné projekty. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Slovenskí sokoliari boli iniciátormi a partnermi projektu so Štátnou ochranou prírody na záchranu druhých mláďat orlov skalných metódou adopcií. Aj vďaka nim sa populácia týchto majestátnych dravcov na Slovensku zniekoľkonásobila.

Podieľali sa taktiež na medzinárodnom projekte záchrany sokola sťahovavého. Našimi sokoliarmi odchované mláďatá, ktoré boli pridané do hniezd v prírode, už úspešne hniezdia v Litve, Dánsku, Poľsku a iných krajinách. Slovenskí sokoliari pracujú po celom svete v odchovniach dravcov, veterinárnych nemocniciach, rehabilitačných staniciach pre zranené živočíchy, pri biologickej ochrane i predvádzaní dravcov. Uplatnením v rôznych oblastiach dokazujú svoju vysokú odbornosť.

Sokoliarstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO

„Týmto by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zaslúžili o zápis sokoliarstva na svetový zoznam UNESCO. Osobitne prezident Slovenského klubu sokoliarov (SKS)  pri SPK Ing. Alojzov Kaššák a jeho členovia dosiahli historický výsledok pri prezentácii slovenského sokoliarstva s celosvetovým dosahom. Tým zviditeľnili naše sokoliarstvo a poľovníctvo, ale aj Slovenskú republiku ako krajinu s dlhodobým a kultivovaným prístupom k správe a zveľaďovaniu prírodného a kultúrneho dedičstva,“ povedal prezident SPK Ing. Tibor Lebocký, PhD.

Prezident SKS pri SPK Ing. Alojz Kaššák zároveň poďakoval sekcii kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR, Centru pre tradičnú ľudovú kultúru a Slovenskej komisii pre UNESCO. “Vďaka patrí predchádzajúcim generáciám sokoliarov i tým súčasným za to, že úroveň sokoliarstva na Slovensku patrí medzi svetovú špičku. Zápis tohto dedičstva našich predkov do UNESCO chceme venovať budúcim generáciám sokoliarov, ktorí budú nositeľmi tohto prvku.”

Naše zhodnotenie

Slovensko je krajina mimoriadne bohatá na nielen prírodné, ale aj kultúrne dedičstvo. Úspech zdokladovania sokoliarstva na našom území  ako súčasť kultúry od 5. storočia nášho letopočtu, je ukážkou toho, že sme vedeli nažívať a využívať prírodu vo svoj prospech udržateľne.

Zápis slovenského sokoliarstva v UNESCO je skvelou príležitosťou ako môžeme našu krajinu popísať v zahraničí. Zároveň ide o skvelý príklad projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko. 

Tip na túto zaujímavosť sme dostali od pána Mgr. Ľubomíra Kľúčika z TV Halali, ktorá je aj mediálnym partnerom projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Zaniknutá stredoveká osada Šoldov pod Tatrami

Podhorie Vysokých Tatier ukrýva rôzne tajomstvá. Počuli ste už o Šoldove? Pôvodne stredoveká osada sa rozprestierala neďaleko Štrby a dodnes sa o nej tradujú...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -