Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
RemesloUnikátny Oravský hlinený Betlehem nájdete v Trstenej

Unikátny Oravský hlinený Betlehem nájdete v Trstenej

Pri vašich potulkách Oravou sa nezabudnite zastaviť v Trstenej a prezrieť si unikátny Oravský hlinený Betlehem

Oravský hlinený Betlehem je unikátne dielo vytvorené z vypálenej keramickej hliny. Betlehem tvorí 365 figurálnych diel, ktoré obsahujú viac ako 500 postavičiek.  Súčasťou Oravského hlineného Betlehemu sú miniatúry Oravského hradu a aj 14 najznámejších sakrálnych objektov z Oravy. Pozadie je vytvorené plastickým krajinným keramickým reliéfom.

Každá časť Oravského Betlehemu je jedinečný originál, ručne vymodelovaný a vypálený v keramickej peci. Väčšina figurálnych diel a objektov je zdobená farebnými ílmi- tzv. engobami. Ľudové umelecké prevedenie Betlehemu je tematicky a obsahovo mimoriadne bohaté. Nájdete na ňom vyobrazené kresťanské hodnoty, ľudové tradície, históriu aj kultúrne a prírodné bohatstvo regiónu Oravy.

 

Autori Oravského hlineného Betlehemu sú mimoriadne šikovní bratia Ľubomír a Ján Hoľmovci. Ľubomír Hoľma je majiteľom keramickej výroby Trstenská keramika a profesionálne sa venuje výrobe tradičnej, úžitkovej a dekoratívnej keramiky viac ako 30 rokov. Ján Hoľma sa venuje figurálnej a plastickej tvorbe z keramiky asi 30 rokov, ako svojej záľube.

Celé dielo vznikalo postupne približne 7 rokov. Figurálne postavy do Betlehemu vytvoril Ján Hoľma a miniatúry objektov Ľubomír Hoľma. Ostatné časti diela tvorili spoločne. V decembri roku 2021 bol Oravský hlinený Betlehem autormi dlhodobo zapožičaný mestu Trstená.

Trvalá výstavná expozícia sa nachádza v Múzeu – Vilčekovej kúrii v Trstenej, kde sídli aj Turistické informačné centrum ,ul. Malý rad 539/19, Trstená. Výstava slúži na propagáciu regiónu Oravy, kresťanských hodnôt a ľudového umenia. Na nasledujúcom odkaze si môžete online prezrieť vizualizáciu mestského múzea – Vizualizácia Wilczekova kúria – Mestské múzeum

#ObjavUdržateľnéSlovensko

Tip na túto zaujímavú atraktivitu sme dostali od tímu pracovníkov Turisticko informačného centra v Trstenej, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Pri vašich potulkách Oravou neváhajte navštíviť aj mieste infocentrá, kde vám radi poradia tie najlepšie tipy na výlety.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Dobrý-nápad-Slovensko-ObjavUdržateľnéSlovensko

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

2 KOMENTÁRE

  1. Je to veľmi krásne, môžeme navštíviť aj s detičkami z MŠ?
    Som Trstenčanka žijúca v Námestove a rada by som deťom ukázala moje rodné mesto.
    A aká je cena??

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

S Lesmírom vás čaká na turistike v Tatrách nový zážitok

Zistite, ako žijú medvede či kamzíky v Tatrách. Bezplatná mobilná aplikácia Lesmír vás prevedie turistickými trasami, na ktorých vám ukáže množstvo zaujímavostí, ktoré by...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -