Vlkolínec bol v minulosti známy výrobou dreveného uhlia, pasením dobytka či prácou s drevom. Niektoré z typických činností tam v lete prezentujú miestni remeselníci. #ObjavUdržateľnéSlovensko
V lokalite, ktorá je zapísaná do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, sa počas tejto letnej sezóny zamerali na menšie podujatia, ktoré spestria návštevníkom pobyt. Vedúca oddelenia regionálnej politiky na Mestskom úrade v Ružomberku Gabriela Demčáková uviedla, že v rámci myšlienky #ObjavUdržateľnéSlovensko si pre turistov pripravili sériu víkendových prezentácií tradičných ľudových remesiel z dolného Liptova pod názvom Remeslo má zlaté dno.

„Jedným z hlavných cieľov je využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú v regióne dlhoročnú históriu.,“ objasnila Demčáková. V lete stále platia isté obmedzenia kvôli pandémii, vo Vlkolínci sa preto rozhodli neplánovať na letné mesiace veľké podujatia. „Zároveň sme sa zamerali na to, aby sa u nás prezentovali remeselníci z okolia Vlkolínca, čo sa nám do značnej miery aj podarilo,“ dopĺňa Barbora Kupčová z Domu UNESCO Vlkolínec.

Bežný Vlkolínčan bol zručný remeselník
V minulosti musel byť každý obyvateľ osady do určitej miery aj remeselník, pretože práca ako výroba šindľov, stavba hospodárskych budov či oprava domov boli bežné činnosti, ktoré počas roka vykonával azda každý Vlkolínčan. Počas voľných chvíľ, napríklad počas pasenia oviec, často vyrezávali z dreva rôzne úžitkové predmety ako lyžičky, črpáky a iné kuchynské náradie. „Dlhé zimné večery zase slúžili na páranie peria, vyšívanie a najmä na zhotovovanie drevených šindľov potrebných na prekrytie obytných stavieb, či hospodárskych budov, ktoré sa vo Vlkolínci a jeho okolí nachádzajú,“ ozrejmila Kupčová. To, že bežný Vlkolínčan bol vždy tak trochu rezbár, tesár, pokrývač, opravár, krajčír, kuchár, hrnčiar, pastier, drevorubač, či roľník sa dozvedáme z historických prameňov o živote vo Vlkolínci.
Ukážky práce remeselníkov, ktoré môžu návštevníci vidieť ešte najbližších päť víkendov, pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov, Mesto Ružomberok, Informačné centrum Ružomberok a Dom UNESCO Vlkolínec, ktorých zriaďovateľom je Kultúrny dom Andreja Hlinku a.s.
Vlkolínec v skratke
Podhorská osada Vlkolínec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry, ktorá sa zachovala ako sídelný celok. Nachádzajú sa v nej typické zrubové objekty, ide o stredoveké sídlo uprostred krajiny tvorenej úzkymi pásmi polí a pasienkov. Vznik osady, kde pôvodne žili drevorubači a uhliari, sa predpokladá v období medzi 14. a 15. storočím. Okrem drevených domčekov sa v nej zachovala aj zrubová stavba dedinskej zvonice a Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie. Bližšie informácie a tipy na výlety v okolí vás najlepšie poradia v Informačnom centre Ružomberok.

[…] Vlkolínec v znamení miestnych remesiel #ObjavUdržateľnéSlovensko […]
[…] Vlkolínec v znamení miestnych remesiel #ObjavUdržateľnéSlovensko […]
[…] Vlkolínec v znamení miestnych remesiel #ObjavUdržateľnéSlovensko […]