Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
Regionálne špecialityVyrobené ručne v Novohrade. Vyskúšajte lokálne produkty

Vyrobené ručne v Novohrade. Vyskúšajte lokálne produkty

Počuli ste už o značke Regionálny produkt NOVOHRAD? Vyskúšajte ručne vyrobené lokálne produkty  #ObjavUdržateľnéSlovensko

Značku Regionálny produkt NOVOHRAD udeľuje Združenie právnických osôb Región Neogradiensis a tento rok vyhlásil už druhú výzvu na predkladanie žiadostí. Každý región má neopakovateľný charakter, ktorý je daný prírodným a kultúrnym bohatstvom, históriou a tradíciami miestnych obyvateľov.

Cieľom zavedenia značky je jeho propagácia, podpora miestnych výrobcov a poskytovateľov služieb, podpora uchovávania hodnôt, tradícií a jedinečností regiónu a využívania miestnych zdrojov.

Podmienkou udelenia značky je, aby žiadateľmi boli remeselníci, ľudoví umelci, živnostníci, ľudoví výrobcovia, firmy a organizácie so sídlom alebo s prevádzkou v Novohrade.

Regionálne produkty Foto: FB E. Mészárosová

Regionálny produkt NOVOHRAD

Jednou z prvých držiteliek certifikátu na používanie značky „Regionálny produkt NOVOHRAD“ získala výrobkyňa prírodných mydiel z kozieho mlieka a nechtíkových mastí Emília Mészárosová z Fiľakova. Jej zámer bol pôvodne iný, no taktiež zaujímavý.

„Pôvodne som chcela vyrábať mydlá z recyklovaného prepáleného kuchynského oleja, ale na úradoch ma s tým vysmiali. Tak som začala uvažovať nad inými surovinami a postupmi. Pochádzam z dediny a v našej rodine sme vždy mali blízko k prírode. Zbierali a pestovali sme bylinky, vyrábali sme z nich rôzne mastičky, tinktúry a podobne. Lákalo ma to a chcela som vytvárať niečo, čo mi bude pripomínať detstvo a tiež pokračovať v rodinnej tradícii,“ povedala Mészárosová s tým, že s manželom preto hľadali na okolí dodávateľa kozieho mlieka.

Regionálne produkty Foto: FB E. Mészárosová

Podľa jej slov chcela, aby bola surovina domáca, ekologická a bezpečná. „Kombinovaním s bylinkami, olivovým olejom, esenciálnymi olejmi a včelím voskom som začala robiť prírodné mydlá pod názvom „Dedinské dievčence“. Vyrábam mydlá s vôňou maliny, mäty, medovky, škorice, nechtíka, fialky, levandule, hrozna, višne, slivky, broskyne a ďalšími. Všetky produkty sú vyrábané ručne v malých sériách, pre zabezpečenie čerstvosti, a časom sa náš sortiment rozšíril od neparfumovaných mydiel až po spomínané voňavé, RETRO mydlá na holenie, nechtíkovú masť s levanduľou, harmančekom, mätou a inými prímesami,“ vymenovala.

Mydlové kytice Foto: FB E. Mészárosová

Tieto výrobky, ktoré sú pod stálym biochemickým dohľadom, sa dnes predávajú na mnohých miestach po celom Slovensku i v Čechách, ale aj v iných častiach Európy či v Amerike.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR
Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Poďte s nami za sysľami. Predstavujeme vám náučný chodník v okolí...

Sysliu lúku pod Muránskym hradom poznajú viacerí, no vedeli ste o náučnom chodníku v Tisovci s názvom Poďte s nami za sysľami? Náučný chodník Poďte...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -