Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ObjavUdržateľnéSlovenskoPoloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť na oddych, rekreáciu a rozvoj turizmu 

Správy Národného parku Poloniny sprístupnila verejnosti areál Grófskych chyžiek. Aj vďaka reforme národných parkov prešla správa tejto lokality z rezortu pôdohospodárstva do rezortu životného prostredia. Prevodom vlastníctva sa končí hospodárske využívanie lesov v Doline Zbojského potoka na ťažbu dreva. Územie bude slúžiť už len pre oddych, rekreáciu a rozvoj turizmu. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Grófske chyžky
Grófske chyžky. Lúka Medovej baby už bude slúžiť len turistom. Zdroj: archív S – NP Poloniny/ nppoloniny.sopsr.sk

Areál Grófskych chyžiek zahŕňa Leopoldinu poľovnícku chatu, rybník na Mlákach a lúku Medovej baby. Celý areál je udržiavaný pracovníkmi Správy NP Poloniny.

Spoznajte históriu Grófskych chyžiek

V interiéri Leopoldinej poľovníckej chaty nájdete expozíciu venovanú pôvodným historickým vlastníkom – grófskemu rodu Serényiovcov. Pomenovaná bola po grófke Leopoldine  Serényi de Kis-Serényi, rodenej Harrach. Neďaleko hlavnej budovy postavenej v roku 1908 sa nachádzal aj drevený dom pre personál. Celý areál tak dostal pomenovanie Grófske chyžky.

Grófske chyžky
Vo vnútri Leopoldinej poľovníckej chaty nájdete zaujímavú expozíciu. Zdroj: archív S – NP Poloniny/ nppoloniny.sopsr.sk

Lúka Medovej baby slúžila pred reformou národných parkov ako lesný sklad, pričom novou, primárnou funkciou už bude len rekreácia. Názov tejto lokality je však odvodený z histórie, kedy žena miestneho lesného pracovníka tu mala umiestnených až 80 včelstiev. Prezývali ju a Medová baba. 

Grófske chyžky
Grófske chyžky. Rybník na Mlákach bol vybudovaný v roku 1966. Zdroj: archív S – NP Poloniny/ nppoloniny.sopsr.sk

Rybník na Mlákach bol vybudovaný na prítoku Zbojského potoka v roku 1966. Nachádza sa pri ňom aj kamenný pomník od miestneho rusínskeho poeta s básnickým textom v rusínskom jazyku.

Bližšie informácie o lokalite Grófskych chyžiek a Národnom parku Poloniny nájdete na oficiálnom webe Národný park Poloniny.

#ObjavUdržateľnéSlovensko

Ako sa dostať ku Grófskym chyžkám?

K areálu Grófske chyžky sa môžu návštevníci vybrať pešo z obce Nová Sedlica po žltom turistickom chodníku (smer Jarabá skala).

Grófske chyžky (590 m n. m) sa nachádzajú sa v hornej časti doliny Zbojského potoka, ktorý pramení pod Jarabou (Riabou) skalou. Táto dolina je zároveň najdlhšou a najkrajšou dolinu v Národnom parku Poloniny.

Infostredisko a expozícia Grofskych chyžiek je otvorená v stredu, v piatok, v sobotu a nedeľu od 8:00-14:00 hod.

Vjazd a státie s motorovým vozidlom k areálu sú zakázané, keďže sa jedná o územie národného parku. Rovnako nie je dovolené kúpať sa v rybníku na Mlákach. Z obce Nová Sedlica je areál vzdialený 6,8 km a pohodovou chôdzou to turistom zaberie cca 1,5 h.

Príďte si pozrieť Grófske chyžky osobne a dozviete sa oveľa viac o histórii a prírode tohto kúta Polonín.

Zdroj a fotografie: nppoloniny.sopsr.sk

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Dobrý-nápad-Slovensko-ObjavUdržateľnéSlovensko

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť na oddych, rekreáciu...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -