Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaČutkovská dolina neďaleko Ružomberka ukrýva nepoznané miesta

Čutkovská dolina neďaleko Ružomberka ukrýva nepoznané miesta

Na lúke v lokalite Dedov nad Čutkovskou dolinou nájdete viacero pôvodných senníkov- štálov. 

Počuli ste už o Čutkovskej doline? Okrem známej Koliby a penziónu u Dobrého pastiera sa v blízkosti nachádzajú nádherné prírodné zákutia, o ktorých mnoho návštevníkov ani netuší. Kolegovia z Ružomberského infocentra sa v rámci ich seriálu Príroda lieči, rozhodli zmapovať aj túto lokalitu. Zamerali sa konkrétne na vyhliadkovú lúku Dedov, ktorá sa nachádza nad Čutkovskou dolinou, pod vrchom Tlstá hora (Černovčanmi ľudovo nazývaná Krstá hora).

Najlepším východiskovým bodom pre túto túru je miestna koliba. Foto: Informačné centrum Ružomberok

V lesoch nad Černovou sa nachádza viacero lúk, ktoré sa v minulosti obhospodarovali. Svedčia o tom početné stavby štálov (senníkov), ktoré sa tu nachádzajú. Lokalita Dedov je ľahko dostupná a dá sa tam bezpečne dostať aj počas zimy, keď napadne väčšie množstvo snehu.

Túra na Dedov je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Foto: Informačné centrum Ružomberok

Od areálu vedie značená cesta dolinou, pričom neďaleko sa nachádza malá priehrada, náučné panely a studničky, ktoré lemujú cestu. Cesta ďalej pokračuje po zeleno značenej cyklotrase smerujúcej do Ľubochne. Miernym stúpaním vedie cesta cez les až po rázcestie s krížom a lavičkou. Z rázcestia sa treba následne vydať po červeno značenom turistickom chodníku smerujúcom cez Tlstú horu na Podsuchú.

Cieľ cesty, lúka v lokalite Dedov je už neďaleko. Hlavným orientačným bodom pred lúkou je dostať sa po chodníku ku studničke. Tá je výpustom vody z vodojemu, ktorý sa nachádza o niekoľko metrov vyššie. Kúsok nad studničkou sa nachádza rázcestie lesných ciest. Z neho sa treba vybrať doľava a opustiť značený chodník. Po cca. 400 m začne naľavo od cesty pomedzi stromy presvitať lúka, ktorá je cieľom tejto túry.

Staré štále sa dodnes využívajú na uskladnenie sena. Foto: Informačné centrum Ružomberok

Na lúke môžete obdivovať staré štále, ktoré sa stále využívajú na uskladňovanie sena a dych berúci výhľad do okolia na Liptovskú kotlinu či okolité horstvá.

Cestou natrafíte na viacero informačných tabúľ. Foto: Informačné centrum Ružomberok

Späť sa môžete vybrať rovnakou trasou, ktorá je bezpečná, alebo pokračovať priamo po lúke popri štáloch na strmý chodníček vedúci späť na chodník.

Z lúk sa vám naskytnú nádherné výhľady na Liptovskú kotlinu a okolité vrchy. Foto: Informačné centrum Ružomberok

Celý článok s podrobným popisom tejto túry nájdete TU.

Naše zhodnotenie

Tip na článok sme dostali od tímu z Informačného centra v Ružomberku v rámci ich prírodného seriálu Príroda lieči. Snažia sa tak poukazovať na menej známe lokality a miesta, ktoré sú ľahko dostupné aj pre rodiny s deťmi či seniorov. Lokality presne zapadajú aj do iniciatívy #ObjavUdržateľnéSlovensko. Spoznávanie Čutkovskej doliny či túra na lúku Dedov sú ako stvorené na celodenný výlet v prírode, pričom cestou späť máte aj skvelú možnosť zastaviť sa na obed či večeru v miestnej kolibe. Samotný rozsiahli areál Koliby u Dobrého pastiera bude pre viacerých turistov skvelým zážitkom.

Bližšie informácie o možnostiach trávenia voľného času v okolí Ružomberka vám poskytnú v  Informačnom centre Ružomberok.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Spoznajte kráľovskú Modru prostredníctvom mestského okruhu

Modra je známa predovšetkým vínom a keramikou. Poznáte však aj iné zaujímavosti? Mestský okruh vás prevedie tými najkrajšími zákutiami Modry Mestečko Modra, „učupené“ pod Veľkou...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -