Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaNeobjavené okolie Tatier? Prezrite si TOP 5 turistických trás v okolí Popradu

Neobjavené okolie Tatier? Prezrite si TOP 5 turistických trás v okolí Popradu

V našom ďalšom článku vám predstavíme zaujímavý tip od kolegov z Mestskej informačnej kancelárie Poprad (MIK Poprad). Ako iste viete, región Vysokých Tatier patrí medzi najnavštevovanejšie na Slovensku. Turisti mieriaci do tejto destinácie väčšinou objavujú práve krásy Tatranského národného parku a podhoria. Na viacerých známych miestach sa preto niekedy zvyknú tvoriť veľké skupiny návštevníkov. To negatívne vplýva jednak na krajinu a prírodu, zároveň to však nie je prijateľné aj kvôli súčasnej pandemickej situácii. Práve preto sa snažili kolegovia z Popradu poukázať aj na menej známe miesta a trasy, ktoré doposiaľ turisti príliš nepoznajú.  #ObjavUdržateľnéSlovensko v praxi 😉

Okolie Popradu je magnetom pre turistov, no aj samotné mesto má čo ponúknuť. Foto: MIK Poprad

Nechajte si poradiť od miestnych

Kolegovia z Popradu pre vás pripravili súhrn TOP 5 turistických trás v okolí Popradu, ktoré vás chytia za srdce. Pracovníci MIK Poprad zámerne vyberali také trasy, ktoré nie sú umiestnené v Tatranskom národnom parku a väčšina z návštevníkov ich nepozná. Konkrétne ide o turistické trasy v Mestských lesoch Poprad a pohorí Kozie chrbty. Absolvovať môžete aj túru na najvyšší vrch tohto horstva, Kozí Kameň 1255 m n.m. Niektoré z vybraných trás sú u Popradčanov naozaj obľúbené (Výstup na Zámčisko), no viaceré z nich sú aj pre miestnych príjemným spestrením.

Poznáte pohorie Kozie chrbty?

Oblasť, v ktorej sa TOP 5 turistických trás v okolí Popradu nachádza leží prioritne v pohorí Kozie chrbty. Tiahu sa východozápadným smerom, od Jánoviec pri Poprade až po Kráľovu Lehotu pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu. Z Popradu je najlepším východiskom na túry rekreačná oblasť Kvetnica, vzdialená necelých 5 km od centra mesta. Zaujímavosťou Kvetnice je na južných svahoch nachádzajúca sa Národná prírodná rezervácia Hranovnická dubina. Ide o najsevernejšiu oblasť výskytu duba zimného na Slovensku.

TOP 1. Vystúpte na najvyšší vrchol pohoria Kozie chrbty

Výstup na Kozí kameň (1255 m n.m.) sa začína v neďalekej Lopušnej doline za Svitom. Ako sa tam však dostať? Na túru sa môžete vybrať aj priamo z Popradu, no lepšou voľbou je začať v Lopušnej doline pri lyžiarskom stredisku, kam sa dostanete cez mesto Svit.

Samotný turistický chodník má zo začiatku lyžiarskeho strediska zelené značenie. Od rázcestia Sedlo Tabličky sa značenie mení na modré.

TOP 2. Obľúbená túra Popradčanov na vrchol Zámčiska

Poďte s nami na Zámčisko! Prejdite sa pohodlnou prechádzkou na jeden z najobľúbenejších cieľov Popradčanov.

Vrch Zámčisko (921 m n.m.) sa nachádza v rekreačnej časti mesta Poprad- Kvetnica. Zelená turistická značka vás povedie trasou od železničnej stanice Poprad cez sídlisko Starý Juh, Gánovce, Kvetnicu a končí na kóte Zámčisko. Trasa je dlhá 11 km a prejdete ju za cca. 2 hod. 30 min.

Obľúbenou trasou je aj výstup na Zámčisko priamo z Kvetnice od malého jazierka a to po zeleno značenom chodníku. 

TOP 3. Okruh zdravia vás nabije energiou

Milovníci prekrásnej prírody si na Okruhu zdravia prídu na svoje. Obzvlášť pre svoje zastúpenie rôznorodých drevín. Cesta vedie zmiešanými prevažne jedľovými lesmi s bukom, jaseňom a smrekom na severných svahoch, no na južnej strane kopca nájdete pre zmenu dubové lesy. Chodník je označený žltou značkou v tvare kruhu, začína v Kvetnickom lesoparku.

Z Okruhu zdravia sa  môžete dostať aj ku výnimočnej Kaplnke Vzkriesenia pri vrchole Krížová 941 m.n.. Chodník ku kaplnke je označovaný čiernym krížom na bielom podklade.

Okruh je dlhý 4,8 km a prejdete ho za 1 hod. a 30 min.  Vstupy na trase sú ľahko a rýchlo dostupné k autobusovým zastávkam.

TOP 4. Spoznajte aj menej známe trasy na Kvetnici

Náučný chodník vás prevedie unikátnym územím mestských lesov Poprad, kde na južnej strane nájdete teplomilné duby a na severnej ihličnany spolu s jaseňom či bukom. Takéto prostredie je naozaj výnimočné a nie je veľa lokalít, kde by ste našli na podobne malej ploche takú pestrosť drevín.

Trasa má 9 náučných zastávok s informačnými panelmi, pričom samotný chodník ma šikmé zelené značenie

TIP: Na trase nájdete aj malý vodopád v lokalite KOLIESKA. Trasa vedie aj cez najvyšší vrchol na Kvetnici, vrch Krížová 941 m n.m.

TOP 5. Vydajte sa po stopách baníckej minulosti

Vedeli ste, že aj na Kvetnici sa ťažilo striebro či meď? Na trase Banského náučného chodníka sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o geológii či banských dielach na Kvetnici. Banícka história Kvetnice je naozaj bohatá. Spoznajte ju spolu s nami.

Na trase sa nachádza 5 informačných panelov zameraných na prezentáciu banskej cesty na Slovensku, či panely zaoberajúce sa mineralógiou a geológiou Kvetnice. Na Kvetnici sa ťažila predovšetkým medená ruda a striebro a to už od 14. storočia. Prvotné štôlne boli razené mimoriadne namáhavým spôsobom a to malý kladivkom a želiezkom. Štôlňu sv. Helena (zmienka už v roku 1308) nájdete len kúsok od zatopeného lomu smerom k centru Kvetnice. Štôlňa Strieborná, ktorá má taktiež opravený vstupný portál sa datuje do roku 1562. Nájdete ju neďaleko bývalej požiarnej zbrojnice na Kvetnici. Zaujímavosťou Kvetnice je aj výskyt minerálov, najmä achátov (staré cca. 250 miliónov rokov) v kameňolomoch pod vrcholom Zámčiska.


Celý článok s množstvom ďalších rád, máp a profilov nájdete na oficiálnej stránke www.VisitPoprad.sk.  Aj vďaka podobným odporúčaniam a tipom od miestnych infocentier môžete spoznávať nepoznané Slovensko. Ďakujeme kolegom z Popradu a tešíme sa na ďalšie články zamerané na #ObjavUdržateľnéSlovensko.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta prináša nielen banské pamiatky ale i kultúrne a prírodné zaujímavosti či živé tradície Barborská cesta je náučná turisticko-poznávacia trasa, ktorá spája tri významné...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -