Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ObjavUdržateľnéSlovenskoObjavte pri vašich potulkách Bratislavou unikátne Martineum

Objavte pri vašich potulkách Bratislavou unikátne Martineum

Martineum

Vďaka úsiliu Bratislavskej arcidiecézy a Farnosti sv. Martina sa v novembri minulého roka podarilo zrekonštruovať a sprístupniť verejnosti roky chátrajúcu budovu v tesnej blízkosti jednej z dominánt mesta – Katedrály sv. Martina. Rekonštrukcia tejto pamiatkovo chránenej budovy, pôvodne barokového meštianskeho domu z 2. polovice 18. storočia situovaného v stredovekých mestských hradbách, trvala dva roky. Obnovou prešlo aj priľahlé Rudnayovho námestie čím v historickom centre mesta vznikol nový jedinečný priestor s veľkým turistickým potenciálom.

Vitajte v jedinečnom priestore Martineum

Martineum je obdobou zahraničných návštevníckych centier, ktoré sú súčasťou pamiatok a turistických atrakcií. Poskytuje zázemie katedrále počas sobášov, kultúrnych podujatí, televíznych prenosov či pri významných návštevách. S katedrálou je priamo prepojené architektonicky zaujímavo riešenou presklenou spojovacou chodbou. Už samotný prechod zo stredovekej gotickej katedrály do moderného informačného centra je jedinečným zážitkom. Druhý vstup do budovy z Rudnayovho námestia je vďaka výťahu čiastočne bezbariérový.

Samotné informačné centrum sa nachádza na prvom podlaží. Otvorené je každý deň od 10:00 do 18:00, v prípade potreby aj dlhšie. Interiér je zariadený moderne, no zároveň veľmi citlivo a vkusne. Nechýbajú stojany s informačnými materiálmi o meste a jeho pamiatkach v niekoľkých svetových jazykoch a obrazovka so základnými informáciami o vstupnom a otváracích hodinách katedrály. Najnovším prírastkom sú dva viacjazyčné dizajnové infopointy ponúkajúce podrobné informácie o katedrále. Pracovníci informačného centra návštevníkom taktiež radi poradia a poskytnú základné turistické informácie o meste.

Návštevníci si tiež môžu vybrať zo širokej ponuky suvenírov – od pohľadníc a náboženských predmetov až po umelecké predmety z dreva, šúpolia, brúseného skla či modranskej majoliky.

Na prízemí Martinea láka k príjemnému posedeniu útulná kaviareň rovnakého mena. Výbornú kávu či koláčik si môžete vychutnať na tak trochu netradičnom mieste – na terase priamo uprostred bývalého mestského opevnenia. Historické pivnice pod Martineom poskytujú veľkorysý priestor pre konanie komorných podujatí či výstav. Nemenej dôležitou súčasťou informačného centra sú aj toalety pre návštevníkov.

Martineum tak ponúka miestnym obyvateľom i zahraničným návštevníkom atraktívny priestor pre plnohodnotné trávenie voľného času.  

#ObjavUdržateľnéSlovensko

Tip na toto novootvorené informačné centrum v unikátnej budove Martinea  sme dostali od tímu pracovníkov Turistického informačného centra v Bratislave, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Pri vašich potulkách Bratislavou neváhajte navštíviť aj mieste infocentrá, kde vám radi poradia tie najlepšie tipy na výlety.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Dobrý-nápad-Slovensko-ObjavUdržateľnéSlovensko

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Objavte tatranskú divočinu s aplikáciou Lesmír

Sprievodca prírodou vo vašom mobile. Mobilná aplikácia Lesmír vás cestou turistickými chodníkmi automaticky upozorní na zaujímavé miesta v prírode Mobilná aplikácia Lesmír funguje ako digitálny...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -