Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaBratislava sa môže hrdiť novou prírodnou rezerváciou Vydrica

Bratislava sa môže hrdiť novou prírodnou rezerváciou Vydrica

Sústava chránených území na Slovensku sa rozrástla o lokalitu Vydrica v Bratislave. Nájdete tam biotopy európskeho významu.  #ObjavUdržateľnéSlovensko

Novo vymenovaná prírodná rezervácia Vydrica sa nachádza v katastrálnom území mesta Svätý Jur, bratislavských mestských častí Rača, Záhorská Bystrica  a bratislavskej lokalite Vinohrady.

Na území Vydrice dosiaľ platil druhý stupeň ochrany prírody. Napriek tomu, že sa stupeň ochrany zvýšil, návštevníci sa budú môcť aj naďalej pohybovať aj mimo vyznačených turistických chodníkov a budú môcť  zbierať rastliny a ich plody pre vlastnú potrebu. Vjazd a pohyb cyklistov bude, rovnako ako dosiaľ, umožnený na existujúcich cyklotrasách.

Ako bolo už vyššie spomenuté, návštevníci bratislavského lesoparku sa obmedzení báť nemusia. Lokalita sa naďalej môže využívať na rekreáciu, či šport. Vyhlásenie prírodnej rezervácie presadil minister životného prostredia Ján Budaj. Cieľom vyhlásenia prírodnej rezervácie je ochrana biotopov európskeho a národného významu a živočíchov európskeho významu na jej území.

Bratislava láka turistov hlavne na svoje pamiatky. Vydrica môže prilákať nových, prírodne zameraných návštevníkov. Zdroj: Pixabay, peter89ba

Územie prírodnej rezervácie Vydrica je vzácne pre svoje jaseňovo-jelšové podhorské lužné lesy, bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy a kyslomilné bukové lesy, ktoré sú biotopmi európskeho významu. V tých majú svoj domov fúzač alpský, pásikavec, kováčik fialový, či rak riavový, ktoré zaraďujeme taktiež k živočíchom európskeho významu. Lokalita je charakteristická aj dubovo-hrabovými lesmi karpatskými, ktoré sú biotopom národného významu.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja Bratislava ukrýva vo svojich lesoch jedinečné prírodné bohatstvo. „Preto si ho musíme strážiť a chrániť. Najmä dnes, keď čelíme klimatickej kríze. Nedotknutú prírodu v Bratislave tak máme na dosah verejnou dopravou,“ podotkol minister životného prostredia Ján Budaj.

Celková výmera prírodnej rezervácie je 483,49 hektárov. Jej územie bude rozdelené na dve zóny, pričom v zóne A (450,31 hektárov) bude platiť najprísnejší, piaty stupeň ochrany. V zóne B ( 33,18 hektárov) bude platiť štvrtý stupeň ochrany. Rezerváciu bude obklopovať veľké ochranné pásmo (97,75 hektárov)  so štvrtým stupňom ochrany.

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR

Naše zhodnotenie

Vyhlásenie novej prírodnej rezervácie Vydrica je skvelou správou nielen pre samotnú prírodu, ale aj pre hlavné mesto. Väčšina turistov nevníma Bratislavu ako lokalitu, kam ide kvôli objavovaniu prírodných krás. Zväčša sa jedná o návštevu historických pamiatok, nákupnú turistiku, kongresy, plavby loďou či iné záujmy.

Zaradenie Vydrice medzi významné chránené lokality pomôže zvýšiť povedomie návštevníkov o jedinečnosti tohto miesta. Stáva sa tak lokalitou s vysokým stupňom ochrany prírody avšak stále s možnosťou rekreácie na vyhradených miestach. Cesta zvyšovania ochrany prírody so zachovaním prístupu rekreantov je skvelým a nadčasovým riešením. #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Bližšie informácie o možnostiach trávenia voľného času v Bratislave a okolí vám ochotne poskytnú v Turistickom infocentre Bratislava Tourist Board, prípadne navštívte výborný web Visit Bratislava

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

6 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta prináša nielen banské pamiatky ale i kultúrne a prírodné zaujímavosti či živé tradície Barborská cesta je náučná turisticko-poznávacia trasa, ktorá spája tri významné...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -