Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaSedlo Zbojská vás chytí za srdce. Čaká na vás nádherná príroda a...

Sedlo Zbojská vás chytí za srdce. Čaká na vás nádherná príroda a skvelé služby

V srdci stredného Slovenska vás privíta úžasná príroda, skvelá kuchyňa a rôzne atraktivity. Predstavujeme vám lokalitu Zbojská. #ObjavUdržateľnéSlovensko

Vyberte sa na výlet na Zbojskú. Tak znela rada od susedov. Ani sme presne nevedeli čo očakávať, okrem známeho salaša a buchiet. Prekvapenie to bolo teda dokonalé. Už cestou tam (išli sme smerom od Muráňa) nás veľmi milo prekvapila kvalitná nová vozovka v ešte krajšej prírodnej scenérií. Za Tisovcom prechádzate popri krásnych železničných viaduktoch, ktoré sú, na rozdiel od tých v Telgárte, železné.

Vyhliadková veža Zbojská sa nachádza len pár minút chôdze od zastávky zubačky a parkoviska. Foto: Rastislav Hudec

Akonáhle prídete do sedla Zbojská, upúta vás drevená rozhľadňa postavená povyše cesty na lúke. Pokojnou chôdzou ste pri nej určite do 10-tich minút. Možno vás privítajú aj miestni „strážnici“ odetí v bielom šate. Myslíme tým prítulných no statných havkáčov, ktorí by určite zahnali nejedného medveďa či iných votrelcov. Po prvotnom strachu a rešpekte z týchto majestátnych psov si na ne rýchlo zvyknete. Taký miestny, milý folklór.

Pri vstupe do areálu vás možno privítajú aj miestne psy. Foto: Rastislav Hudec

V samotnej vyhliadkovej veži je umiestnená zaujímavá expozícia preparovaných zvierat, ktorých sa neraz zľaknete, nakoľko vyzerajú skutočne ako živé. Okrem nádherného výhľadu do širokého okolia sa môžete na informačných tabuliach dozvedieť aj čo to z histórie. Vyhliadková veža skutočne na úrovni.

Zo samotného sedla Zbojská môžete podniknúť množstvo ďalších výletov. Foto: Rastislav Hudec

Užite si jazdu unikátnou parnou zubačkou 

Cez sedlo prechádza aj ozubnicová železničná trať Tisovec – Pohronská Polhora. Tá píše svoju históriu od roku 1896, kedy bola využívaná hlavne kvôli hutníckemu priemyslu. Nepotrebný rušeň z rumunskej ozubnicovej železnice premiestnili práve na Slovensko a tak sa táto trať stala jediným miestom v Európe, kde si užijete jazdu ozubnicovým parným vlakom na železnici klasického rozchodu. Ak si plánujete výlet do tejto lokality, odporúčame vám vopred si pozrieť rozpisy jázd zubačky na trase Tisovec-Zbojská-Pohronská Polhora.

Vyhliadková veža Zbojská aj s jej strážnikmi. Foto: Rastislav Hudec

Na salaši vás čaká vychýrená miestna kuchyňa s možnosťou ubytovania a množstvom „eko“ atrakcii 

Návštevu Salaša Zbojská si nemôžete nechať ujsť. Počuli ste už o legendárnych buchtách z tohto salaša? Sú výnimočné. Tá chuť vás dostane. Či máte radi sladké, alebo slané, chutiť vám budú zaručene. Na salaši nie sú však výnimočné len buchty. Miestna kuchyňa, vyberané recepty či predaj z dvora tak ako má byť. Vyskúšajte sami.

Cesta k Salašu Zbojská Foto: Rastislav Hudec

Zbojnícka strela, zbojnícky chodník či jazda na koni? #ObjavUdržateľnéSlovensko

Program na trávenie voľného času si môžete vymyslieť aj sami, alebo si vyberiete niečo z miestnej „ponuky“. Záprah muránskych norikov a vyhliadkový historický miniautobus ( Zbojnícka strela) spája dve výnimočné železnice. Jedinečnú ozubnicovú železnicu z mesta Tisovec do obce Pohronská Polhora a Čiernohronskú lesnú železničku v Čiernom Balogu. Prestupná stanica na trase Zbojníckej strely je Gazdovský dvor pri lazníckej osade Krátke, kde môžete vymeniť konský záprah za vyhliadkový miniautobus.

Tento výlet bude iný ako poznáte. Čakajú na vás skutočné prírodné atrakcie. Foto: Rastislav Hudec

Nás zaujal Zbojnícky chodník legendárneho tisovského zbojníka Jakuba Surovca a jeho zbojníckej družiny, ktorí unikali panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou. Chodník je jednosmerný, pričom sa vystupuje roklinou zdola nahor. Východiskový bod je pri informačnom centre na Zbojníckom dvore.

Nadšencov koní určite zaujme možnosť nechať sa posprevádzať na krásnom huculovi a spoznať tak miestnu prírodu. Vybrať si môžete aj dlhé túry či celé putovania po tomto kraji.

Naše zhodnotenie

Sedlo Zbojská nás veľmi milo prekvapilo. Prvotný cieľ, ísť na pár hodín na „Zbojskú“ po buchty sa premenil na sen prísť sem na minimálne dlhší výlet, či dovolenku. To prostredie a pokoj vás očaria.

Zbojskú, unikátnu lokalitu, ktorá má mimoriadny potenciál na rozvoj prírodného turizmu, musíme jednoznačne zaradiť aj do našej iniciatívy #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Bližšie informácie o možnostiach trávenia voľného času v okolí Brezna vám poskytnú v  Turistickom informačnom centre v Brezne, prípadne navštívte výborný web Zbojska.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Mimoriadne krásy Slovenska – prehľadne v tlači a online

Slovensko, krajina plná prírodného bohatstva, kultúrneho dedičstva a inšpiratívnych príbehov. Buďte v centre diania a objavte zákutia krajiny, ktorá je vaším domovom, obľúbenou turistickou...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -