Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaZaniknutá stredoveká osada Šoldov pod Tatrami

Zaniknutá stredoveká osada Šoldov pod Tatrami

Podhorie Vysokých Tatier ukrýva rôzne tajomstvá. Počuli ste už o Šoldove? Pôvodne stredoveká osada sa rozprestierala neďaleko Štrby a dodnes sa o nej tradujú rôzne chýry

Historickú lokalitu Šoldov 910 m n.m. by ste našli neďaleko obce Štrba, na pomedzí regiónov Liptov a Spiš. Nachádza sa neďaleko hlavnej cesty zo Štrby (asi 2 km od obce) do Važca, v blízkosti diaľničného odpočívadla. Samotná osada sa tu podľa historikov rozprestierala medzi 13.-15.storočím. Mohutná stavba v rozvalinách sa dokonca v tejto lokalite spomínala ešte v 19. storočí.

Tajomné povery zo Šoldova

Hneď v začiatkoch archeologického výskumu lokality v roku 1951 sa prvé správy o nálezoch zo Šoldova výrazne líšili. Pokiaľ obyvatelia Važca hovorili o tajomných zvonoch nájdených na Šoldove, správy z Východnej hovorili o truhlici s pokladom. V Bratislave sa dokonca povrávalo o podzemnej chodbe dlhej 7 km až do Važeckej jaskyne. Ďalšie zaujímavé záhady sa dočítate priamo na informačných tabuliach umiestnených v Šoldove.

#ObjavUdržateľnéSlovensko

Pravdou však je, že mnoho miestnych si v čase výskumu ešte pamätalo veľa detailov o Šoldove z úst ich predkov. Aj vďaka takýmto pamätníkom sa archeológom podarilo lepšie zmapovať celú oblasť. Práce na objavovaní osady vzbudzovali pozornosť nielen u miestnych, ale aj u turistov v Tatrách.

Šoldov
Kamenný kríž zo Šoldova. Foto: Rastislav Hudec

Kamenný kríž zo Šoldova, kostená hracia kocka či mince

Jedným z najzaujímavejších nálezov zo Šoldova je kamenný kríž. Nemenej dôležitými sú aj rôzne medené a strieborné mince (poľské a uhorské), či kostená hracia kocka, ktorá sa tu taktiež našla. Dôkazom toho, že tu stál aj kostol sú rôzne klenby či nález neúplnej kamennej krstiteľnice. Zánik osady sa datuje do 15. storočia, kedy regiónom prechádzali vojenské oddiely Bratríkov. Práve z tohto obdobia pochádzajú aj posledné nálezy klincov, nožíkov či podkov a iných drobných artefaktov.

Šoldov a priľahlé okolie vám určite odporúčame navštíviť pri dovolenke v Tatrách. Jedná sa o unikátnu lokalitu zahalenú rúškom tajomstva. Veríme, že pri návšteve tejto lokality sa aj vám budú natískať rôzne otázky, kto a ako tu žil a čo sa tu vlastne udialo, že Šoldov zanikol.

Tip na túto nevšednú lokalitu sme dostali od tímu z Mestskej informačnej kancelárie v Poprade.  Všetky zaujímavé informácie o možnostiach kam sa vydať na výlet v podhorí Vysokých Tatier vám ochotne poskytnú priamo v MIK Poprad, alebo ich nájdete na www.VisitPoprad.sk

 

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Dobrý-nápad-Slovensko-ObjavUdržateľnéSlovensko

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Objavte pri vašich potulkách Bratislavou unikátne Martineum

Martineum Vďaka úsiliu Bratislavskej arcidiecézy a Farnosti sv. Martina sa v novembri minulého roka podarilo zrekonštruovať a sprístupniť verejnosti roky chátrajúcu budovu v tesnej blízkosti jednej z dominánt mesta...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -