Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaSpoznajte kráľovskú Modru prostredníctvom mestského okruhu

Spoznajte kráľovskú Modru prostredníctvom mestského okruhu

Modra je známa predovšetkým vínom a keramikou. Poznáte však aj iné zaujímavosti? Mestský okruh vás prevedie tými najkrajšími zákutiami Modry

Mestečko Modra, „učupené“ pod Veľkou Homolou, je jedným z bývalých kráľovských miest pod Malými Karpatmi. Zároveň sa nachádza na Malokarpatskej vínnej ceste. František Mach zo Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska upozornil, že mestá v regióne spája ešte aj v súčasnosti pestovanie hrozna a výroba vína.

Turistické informačné centrum, kde návštevníci nájdu všetko potrebné, sa nachádza v Kancelárii prvého kontaktu oproti rímskokatolíckemu kostolu Sv. Štefana Kráľa.

Mestský okruh vás prevedie zákutiami Modry, začína na Nám. Ľ.Štúra

Návštevníci si môžu zákutia tohto malebného mestečka pozrieť v rámci mestského okruhu, ktorý začína na Námestí Ľudovíta Štúra. Tam sa nachádza mramorová socha zakladateľa slovenského jazyka a Slovenského národného múzea (SNM) – Múzeum Ľudovíta Štúra. Pri prehliadke múzea sa od lektoriek dozvedia všetky informácie o Ľudovítovi Štúrovi a samotnom meste Modra.

Pokračujeme okolo historickej Hornej brány

„Naša prehliadka pokračuje okolo historickej Hornej brány, ktorou v minulosti prichádzali povozy s tovarom do mesta a vinohradníci vozili hrozno do meštianskych domov. Za bránou pokračujú mestské hradby, východná časť, ktoré v dĺžke asi 500 metrov pokračujú až k objektom Strednej odbornej školy vinohradnícko-ovocinárskej v Modre, ktorá už 100 rokov pôsobí v meste. Nad školou sú dva až štyristoročné stromy oskoruše,“ priblížil úvod okruhu Mach. Popri Slovenskom a Nemeckom evanjelickom kostole sa návštevníci vrátia na Dolnú ulicu, kde je lipová aleja. Tá ich zavedie do Malého národného cintorína, kde sú pochované významné osobnosti slovenských dejín. Pri vstupe do cintorína je orientačná mapa, ktorá informuje návštevníkov o mieste oddychu zosnulých osobností.

Súčasťou okruhu je i kalvária s krásnym výhľadom na mesto

„Pri prehliadke vystúpime i na kalváriu na západnej strane odkiaľ je pekný výhľad na mesto a sú tam keramické zastavenia i prístrešok na oddych. Pri pohľade na mesto určite zaujmú budovy dvoch stredných škôl. Okolo nich a Kultúrneho domu Ľudovíta Štúra sa vraciame späť do mesta, kde ešte navštívime SNM Galériu Ignáca Bizmayera a múzeum figurálnej tvorby,“ dodáva Mach. Na záver mestského okruhu sa návštevníci vrátia na námestie Ľudovíta Štúra, kde sa nachádzajú malé kaviarničky s vynikajúcou zmrzlinou, zákuskami a predajne suvenírov. „Vzácne keramické výrobky nájdete v predajni Miroslava Malinovského a v ďalších predajniach starožitností a suvenírov na námestí,“ upozornil Mach.

#ObjavUdržateľnéSlovensko

Dôležité je odísť z mesta s fľašou vína

Hlavným predajným artiklom v meste je však modranské víno od vinárov ako Šebo, Rariga, Žofiak, Dudo, Malík a ďalších. Tí majú svoje vína umiestnené i vo vinoteke Pavúk na námestí.

 

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Dobrý-nápad-Slovensko-ObjavUdržateľnéSlovensko

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

S Lesmírom vás čaká na turistike v Tatrách nový zážitok

Zistite, ako žijú medvede či kamzíky v Tatrách. Bezplatná mobilná aplikácia Lesmír vás prevedie turistickými trasami, na ktorých vám ukáže množstvo zaujímavostí, ktoré by...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -