Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaObjavte Krásy Slovenska aj v roku 2023. Čo sa dočítate v obľúbenom...

Objavte Krásy Slovenska aj v roku 2023. Čo sa dočítate v obľúbenom dvojmesačníku?

„Náš časopis aj v pre nás prelomovom roku 2023 bude prinášať a propagovať témy, ktoré sú mu vlastné. Neodchýli sa od svojho zakladateľského motta poznávania otčiny a bude dbať na zviditeľňovanie nielen znýmych, ale najmä menej znýmych kútov Slovenska,“ úryvok z úvodu editora RNDr. Daniela Kollára, CSc.

Z obloka starej drevenice

Rád obdivujem tieto prastaré skvosty mozoľnatých ľudských rúk, unášam sa originalitou architektúry, dýcham vôňu storočných šindľov a trámov. Pokúšam sa ponoriť do jej vnútra, zamyslieť sa nad tým, čo sa odohralo v jej útrobách počas tých nekonečných dní. Určite museli byť jej malé izbietky so sliepňavými oblôčikmi plné ozajstnej ľudskej lásky a porozumenia, pretože inak by nedokázala poskytnúť príbytok toľkým generáciám, …“ začína svoj príspevok autor Ján Grešák.

Ako vyzeral tradičný život obyvateľov v dreveniciach? Ťažký život, malebná príroda a všadeprítomné vône dotvárali každodennú rutinu našich predkov.

Okrem tlačeného vydania si môžete článok prečítať aj v elektronickej podobe (pre predplatiteľov).

Unikátne púštne dobrodružstvo

Slovensko má svoju púšť. Ako môže byť takýto typ krajiny v stredoeurópskom štáte? Spytoval som sa nielen ja, ale mnohí. Neveriacky sa pýtate kde?“ autor Michal Hertlík uvádza v perexe.

Púšte hľadajte na západnom Slovensku vo Vojenskom obvode Záhorie, okres Malacky. Jedinečné miesto so svojím geniom loci a opustenosťou. Okrem obyvateľov, medzi ktorými je mnoho chránených druhov rastlín a živočíchov, tu pravdepodobne nikoho nestretnete.

Okrem tlačeného vydania si môžete článok prečítať aj v elektronickej podobe (pre predplatiteľov).

Keď šerpovia derú tatranské chodníky

Koncom októbra sa vo Vysokých Tatrách konal už 38. ročník Sherpa Rallye. Pravidlá sa za tie roky nezmenili a sú veľmi prosté. Štartujú všetci naraz, úlohou je prísť do cieľa v čo najkratšom čase. Trasa sa každý rok obmieňa, no cieľom je vždy niektorá z horských chát nielen vo Vysokých Tatrách. Hmotnosť nákladu je presne daná – muži nesú šesťdesiat a ženy dvadsať kíl,“ opisuje túto tatranskú výzvu Oľga Krajčiová.

Máte chuť a odvahu niečo také vyskúšať? Prihlásiť sa môžu profesionáli aj nadšenci. Alebo jednoducho choďte podporiť svojho favorita a vyberte sa na vysokohorský výlet.

Okrem tlačeného vydania si môžete článok prečítať aj v elektronickej podobe (pre predplatiteľov).

Časopis Krásy Slovenska je k dispozícii aj pre čitateľov z Českej republiky

Zdroj obrázkov: Ján Grešák, Michal Hertlík, Oľga Krajčiová

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť na oddych, rekreáciu...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -