Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaObjavte Krásy Slovenska aj v roku 2023. Čo sa dočítate v obľúbenom...

Objavte Krásy Slovenska aj v roku 2023. Čo sa dočítate v obľúbenom dvojmesačníku?

„Náš časopis aj v pre nás prelomovom roku 2023 bude prinášať a propagovať témy, ktoré sú mu vlastné. Neodchýli sa od svojho zakladateľského motta poznávania otčiny a bude dbať na zviditeľňovanie nielen znýmych, ale najmä menej znýmych kútov Slovenska,“ úryvok z úvodu editora RNDr. Daniela Kollára, CSc.

Z obloka starej drevenice

Rád obdivujem tieto prastaré skvosty mozoľnatých ľudských rúk, unášam sa originalitou architektúry, dýcham vôňu storočných šindľov a trámov. Pokúšam sa ponoriť do jej vnútra, zamyslieť sa nad tým, čo sa odohralo v jej útrobách počas tých nekonečných dní. Určite museli byť jej malé izbietky so sliepňavými oblôčikmi plné ozajstnej ľudskej lásky a porozumenia, pretože inak by nedokázala poskytnúť príbytok toľkým generáciám, …“ začína svoj príspevok autor Ján Grešák.

Ako vyzeral tradičný život obyvateľov v dreveniciach? Ťažký život, malebná príroda a všadeprítomné vône dotvárali každodennú rutinu našich predkov.

Okrem tlačeného vydania si môžete článok prečítať aj v elektronickej podobe (pre predplatiteľov).

Unikátne púštne dobrodružstvo

Slovensko má svoju púšť. Ako môže byť takýto typ krajiny v stredoeurópskom štáte? Spytoval som sa nielen ja, ale mnohí. Neveriacky sa pýtate kde?“ autor Michal Hertlík uvádza v perexe.

Púšte hľadajte na západnom Slovensku vo Vojenskom obvode Záhorie, okres Malacky. Jedinečné miesto so svojím geniom loci a opustenosťou. Okrem obyvateľov, medzi ktorými je mnoho chránených druhov rastlín a živočíchov, tu pravdepodobne nikoho nestretnete.

Okrem tlačeného vydania si môžete článok prečítať aj v elektronickej podobe (pre predplatiteľov).

Keď šerpovia derú tatranské chodníky

Koncom októbra sa vo Vysokých Tatrách konal už 38. ročník Sherpa Rallye. Pravidlá sa za tie roky nezmenili a sú veľmi prosté. Štartujú všetci naraz, úlohou je prísť do cieľa v čo najkratšom čase. Trasa sa každý rok obmieňa, no cieľom je vždy niektorá z horských chát nielen vo Vysokých Tatrách. Hmotnosť nákladu je presne daná – muži nesú šesťdesiat a ženy dvadsať kíl,“ opisuje túto tatranskú výzvu Oľga Krajčiová.

Máte chuť a odvahu niečo také vyskúšať? Prihlásiť sa môžu profesionáli aj nadšenci. Alebo jednoducho choďte podporiť svojho favorita a vyberte sa na vysokohorský výlet.

Okrem tlačeného vydania si môžete článok prečítať aj v elektronickej podobe (pre predplatiteľov).

Časopis Krásy Slovenska je k dispozícii aj pre čitateľov z Českej republiky

Zdroj obrázkov: Ján Grešák, Michal Hertlík, Oľga Krajčiová

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta prináša nielen banské pamiatky ale i kultúrne a prírodné zaujímavosti či živé tradície Barborská cesta je náučná turisticko-poznávacia trasa, ktorá spája tri významné...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -