Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaNový článok zo série Príroda lieči sa venuje historickej ceste

Nový článok zo série Príroda lieči sa venuje historickej ceste

Články zo série Príroda lieči vydávaných Informačným centrom Ružomberok pútajú pozornosť. Nový diel sa venuje historickej ceste #ObjavUdržateľnéSlovensko

#ObjavUdržateľnéSlovensko na historickej ceste. Tím Informačného centra z Ružomberku sa tentokrát vydal do Liptovských Revúc, kde sa šiel prejsť po starej historickej ceste spájajúcej mestá Ružomberok a Banská Bystrica cez sedlo Veľký Šturec.

Nový článok zo série Príroda lieči sa venuje historickej ceste
Cesta vedie krásnymi dolinkami a úžinami. Foto: Informačné centrum Ružomberok

Trasa je nenáročná a nebyť miest, kde je cesta vymytá od vody, dala by sa absolvovať aj s kočíkom. Cesta cez horské sedlo Veľký Šturec vás zavedie hlboko do hôr a les je miesto, ktoré priaznivo pôsobí na náš organizmus. V krajinách severnej Európy sa pobyt v lese predpisuje pri mnohých diagnózach a dokonca môže nahradiť aj užívanie liekov.

Niekdajšia hlavná banská cesta teraz slúži hlavne cyklistom

Cesta bola vybudovaná koncom 15. storočia a slúžila ako hlavné spojenie medzi Liptovom a Pohroním. Cesta nahradila staršiu cestu z Liptovských Revúc cez Prašnické sedlo. Jej hlavným účelom bola doprava rudy zo Starých Hôr a Španej Doliny do poľských hút pri Krakove.

Nový článok zo série Príroda lieči sa venuje historickej ceste
Rázcestie na “historickej” trase. Foto: Informačné centrum Ružomberok

Cesta cez sedlo bola využívaná do 60. rokov 20. storočia, kedy ju pre veľký rozmach automobilovej dopravy nahradila cesta cez Donovaly. V súčasnosti je cesta neudržiavaná a využívaná ako cyklotrasa, ktorá prepája regióny mimo ciest s veľkou frekvenciou dopravy. Skvelá možnosť na aktívny oddych.

Kde začať a kadiaľ pokračovať?

Trasa začína v Liptovských Revúcach (zastávka Lipt.Revúce,Vyšná Revúca,Jednota),  kam sa môžete vybrať s využitím autobusovej dopravy priamo z Ružomberka. Pri zastávke sa nachádzajú smerovky turistického značenia a taktiež smerovky cyklistického značenia, ktoré vás navedú na správnu cestu. Za povšimnutie stojí aj informačná tabuľa pri zastávke, z ktorej sa dozviete mnoho informácií o tejto historickej ceste. Celý popis tejto nádhernej trasy s jednotlivými zastávkami a tipmi nájdete priamo na oficiálnej stránke visit.ruzomberok.sk, ktorej obsah Príroda lieči vynikajúco zapadá aj do našej iniciatívy #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Nový článok zo série Príroda lieči sa venuje historickej ceste
Na trase vás čakajú viaceré zákutia vhodné na odpočinok Foto: Informačné centrum Ružomberok

Článok je siedmym zo série článkov s podtitulom Príroda lieči, ktoré môžete sledovať na oficiálnej stránke visit.ruzomberok.sk.

Zdroj: Milan Kolčák a Ján Benčík, Informačné centrum Ružomberok

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR
Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Objavte pri vašich potulkách Bratislavou unikátne Martineum

Martineum Vďaka úsiliu Bratislavskej arcidiecézy a Farnosti sv. Martina sa v novembri minulého roka podarilo zrekonštruovať a sprístupniť verejnosti roky chátrajúcu budovu v tesnej blízkosti jednej z dominánt mesta...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -