Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
KultúraNetradičné partnerstvo v Revúcej môže byť inšpiráciou aj pre iné mestá

Netradičné partnerstvo v Revúcej môže byť inšpiráciou aj pre iné mestá

Ako už určite viete, AiCES sa zapojila do projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko. Cieľom tejto iniciatívy je odprezentovať predovšetkým zaujímavé projekty a miesta, ktoré doposiaľ nie sú príliš známe a čo je najdôležitejšie svojou funkciou prispievajú k rozvoju udržateľného cestovného ruchu. Za AiCES sa vám budeme snažiť predstaviť práve netradičné miesta z pohľadu našich členských informačných centier.

Trvalo udržateľný rozvoj je v súčasnosti v cestovnom ruchu veľmi dôležitý. Medzi jeho základné predpoklady okrem iných je dať konkrétnej pamiatke viaceré funkcie a prostredníctvom partnerstva niekoľkých organizácií tak viac využiť jej potenciál naplno.

Príkladom ako sa to dá je Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, ktorého budovu vlastní mesto a zároveň v nej sídli aj Turistické informačné centrum Revúca. K službám Turistického informačného centra (TIC) zaradili i sezónne prevádzkovanie Kaviarne národovcov. Jej klienti majú možnosť využiť bezplatné pripojenie na internet, môžu sa osviežiť a vychutnať si obľúbený kávový nápoj v príjemnom parkovom prostredí. Súčasťou kaviarne je aj detský kútik.

Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Súčasťou budovy je aj TIC Revúca. Foto: Ing. Maroš Detko

“Pri nákupoch balíme tovar zákazníkom do papierových tašiek, v kaviarni nepoužívame jednorazový riad aj využívame eko slamky,” priblížila ďalšie z environmentálnych počinov TIC jeho referentka Elena Kochjarová. V rámci tovaru predávajú plátenné tašky a miestnych podporujú aj predajom rôznych produktov od remeselníkov z okolia či výrobkov pod značkou Regionálny produkt Gemer-Malohont. “Ku papierovým brožúram sa pridala aj “eko” mobilná aplikácia Turistický sprievodca mestom Revúca. Vlani zvíťazila v 5. ročníku súťaže TURISTPROPAG v Českej republike, ktorá hodnotí rôzne turisticko-propagačné materiály,” dodáva Kochjarová.

Príjemné posedenie v areáli poskytuje práve Kaviareň národovcov. Foto: Ing. Maroš Detko

Múzeum Prvého slovenského gymnázia

Múzeum Prvého slovenského gymnázia sídli v budove národnej kultúrnej pamiatky.  V druhej polovici 19. storočia bolo najvýznamnejšou slovenskou vzdelávacou inštitúciou Slovákov. Jej historický prínos v súčasnosti pripomína stála expozícia Múzea Prvého slovenského gymnázia a Park slovenských národovcov. Múzeum zároveň zhromažďuje a sprístupňuje zbierkové predmety prvej slovenskej strednej školy a dokumentuje vývoj mesta Revúca.
Súčasťou stálych expozícií je napríklad dobovo zariadená školská trieda či zborovňa.  Pôsobenie učbárov, ako kedysi volali profesorov, pripomínajú portréty, staré písacie potreby a školský historický nábytok.

Návštevníci môžu vidieť aj tzv. čiernu kuchyňu, ktorá pripomína spôsob stravovania sa v prvej slovenskej strednej škole. Výstavné priestory v podkroví využívajú na krátkodobé výstavy, prednášky, besedy, workshopy, stretnutia s významnými osobnosťami.

Expozícia Múzea prvého slovenského gymnázia. Foto: Ing. Maroš Detko

Súčasťou areálu je aj Park slovenských národovcov

V areáli múzea sa nachádza Park slovenských národovcov, ktorý vznikol v roku 1993. Nachádzajú sa v ňom dve busty, pedagóga Dr. Ivana Branislava Zocha a evanjelického kňaza Samuela Ormisa. Busta Dr. I. B. Zocha je prvou a zatiaľ jedinou na Slovensku, pričom vyhotovená bola zo zbierok a darov. Busta S. Ormisa bola vyhotovená zo zbierok a odhalená v roku 1995 pri príležitosti 120. výročia jeho úmrtia.  Navštívte tento park a dozviete sa omnoho viac.

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Objavte pri vašich potulkách Bratislavou unikátne Martineum

Martineum Vďaka úsiliu Bratislavskej arcidiecézy a Farnosti sv. Martina sa v novembri minulého roka podarilo zrekonštruovať a sprístupniť verejnosti roky chátrajúcu budovu v tesnej blízkosti jednej z dominánt mesta...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -