Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ObjavUdržateľnéSlovenskoPoznáte iniciatívu European Destinations of Excellence? Zapojte do nej svoj región

Poznáte iniciatívu European Destinations of Excellence? Zapojte do nej svoj región

Udržateľný cestovný ruch je pre našu budúcnosť nevyhnutný. Získajte ocenenie European Destinations of Excellence #ObjavUdržateľnéSlovensko

Iniciatíva European Destinations of Excellence (EDEN) odmeňuje a podporuje postupy udržateľného cestovného ruchu v menších turistických destináciách.

Od roku 2007 Európska komisia prostredníctvom ocenenia EDEN podporuje krajiny EÚ v oceňovaní netradičných a udržateľne sa rozvíjajúcich destináciách cestovného ruchu. Iniciatíva sa zameriava na podporu udržateľných modelov riadenia turistických destinácií v Európe.

Hnacím prvkom zmien v cestovnom ruchu by mala byť práve Zelená dohoda EÚ, záväzok ku klimaticky neutrálnej Európe do roku 2050 spolu s preorientovaním sa na udržateľnú ekonomiku.

Zapojte sa s nami do iniciatívy #ObjavUdržateľnéSlovensko

Ak si chceme zachovať náš pôvodný ekosystém a krajinu je potrebné, aby sa aj jednotlivé strediská cestovného ruchu začali správať zodpovedne. Zmenou riadenia jednotlivých destinácii môžeme následne ponúknuť návštevníkom jedinečný a zároveň udržateľný zážitok.

Iniciatívou #ObjavUdržateľnéSlovensko sa spolu s našim partnerom Ekotema taktiež snažíme poukazovať na rozvoj a spoznávanie udržateľných lokalít a podnikov. Zašlite nám aj vy tipy na zaujímavé miesta a podniky do projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

Program EDEN bude víťazné destinácie posúvať do pozície tzv. priekopníkov v budovaní udržateľného cestovného ruchu. Tie sa tak zaväzujú k plneniu cieľov Európskej zelenej dohody, pričom budú inšpiráciou pre ďalšie európske destinácie v postupoch zelenej transformácie.

Čo je cieľom iniciatívy EDEN?

  • poukazovať na najlepšie výsledky v oblasti trvalo udržateľného cestovného ruchu a popisovať postupy k udržateľnému podnikaniu v menších destináciách naprieč celou Európou
  • podporovať a poukazovať na myšlienku rozvoja udržateľného cestovného ruchu v destináciách, ktorý následne prináša pridanú hodnotu pre ekonomiku, planétu a ľudí
  • vytvoriť pracovný priestor pre zúčastnené destinácie tak, aby si mohli vymieňať skúsenosti, nadväzovať spoluprácu a nové partnerstvá

Názov súťaže EDEN bude každoročne European Destination of Excellence (v preklade „Výnimočná európska destinácia“), pričom toto ocenenie má signalizovať progresívny prístup cieľovej destinácie k tejto tematike a zároveň bude označovaná za priekopníka udržateľného cestovného ruchu.

Do tejto súťaže sa môžu prihlasovať destinácie či regióny s počtom obyvateľov od 25 000 do 100 000 obyvateľov. Zároveň sa musí jednať o krajiny EÚ, alebo krajiny zaradené v COSME. Podávanie prihlášok pre rok 2022 je už spustené.

Heslom tejto iniciatívy je : Small, sustainable, the future of tourism: European Destination of Excellence, v preklade teda riešenia v malom, udržateľnosť, budúcnosť cestovného ruchu: Európska destinácia excelentnosti.

Propozície a pôvodný článok nájdete TU.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR
Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Kniha Tajomstvo skalného sokola nadchne. Prepracovanosťou i samotnou myšlienkou

Nový titul vydavateľstva www.ClassSLOVAKIA.sk s názvom Tajomstvo skalného sokola sa dá označiť ako unikátny. Spracovaním, ale i samotnou myšlienkou. Obsahom  i posolstvom. Autorka Lenka Šingovská prepojila povesti...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -