Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaNa strednom Spiši stavajú unikátnu vyhliadkovú vežu, hotová bude o rok

Na strednom Spiši stavajú unikátnu vyhliadkovú vežu, hotová bude o rok

V Košickom kraji vzniká nový zaujímavý produkt cestovného ruchu. Ide o vyhliadkovú vežu Green Point nad obcou Kluknava v spišskonovoveskom okrese

Stavba má nadregionálny význam a jej výstavbu podporili z dotačného programu košickej župy Terra Incognita sumou 199.000 eur.

Vysoká 35 metrov, interaktívna, ekologická a v prevádzke celoročne

Vizuálne atraktívny objekt bude mať 35 metrov a návštevníkom ponúkne panoramatické výhľady na široké okolie, s dosahom až po Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu. Uviedol to predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka s tým, že veža bude mať modernú konštrukciu, edukačný rozmer, bude ekologická, interaktívna a v prevádzke celoročne.

„Prevádzka veže bude nasledovať princípy udržateľného cestovného ruchu. Počas večerných a nočných hodín budú jej hostia môcť napríklad pozorovať migráciu lesnej zveri a oddýchnuť si v prístrešku. Dúfam, že výstavba pôjde podľa plánu a o rok bude táto unikátna stavba realitou,“ skonštatoval Trnka.

Vizualizácia rozhľadne Green Point v Kluknave, Košický kraj Zdroj: Materiál štúdie, Ligrus s.r.o.

Unikátne využitie zelenej energie na prevádzku veže i pre návštevníkov

Špecifikom tejto novej atrakcie bude využitie zelenej energie nielen na jej prevádzku, ale aj pre potreby návštevníkov. Architekt Igor Cziel využil technológiu, ktorá na Slovensku ešte nebola inde nainštalovaná, a pomocou ktorej si veža sama vyrobí „zelenú“ elektrinu z veternej a slnečnej energie.

„Obľúbenú turistickú trasu na Roháčku, medzi obcami Kluknava a Margecany, sme sa rozhodli ozvláštniť odpočinkovým miestom. Rozhľadňa si vyrobí elektrinu, ktorú budete môcť využiť napríklad na nabitie svojich elektrobicyklov, či mobilných zariadení v prístrešku samotného objektu. Vďaka nainštalovaným web kamerám, sa bude výhľad z nej premietať na obecnej stránke a požiarny hlásič bude monitorovať svoje bezprostredné okolie. Vďaka LED obrysovým a líniovým svietidlám bude rozhľadňa viditeľná aj v noci. Osvetlené bude schodisko a vyhliadková plošina,“ objasnil Cziel.

Situačná štúdia rozhľadne Green Point v Kluknave, Košický kraj Zdroj: Materiál štúdie, Ligrus s.r.o.

Vyhliadkové veže v Košickom kraji

Vyhliadkové veže patria medzi vyhľadávané atrakcie turistov všetkých vekových kategórií. V Košickom kraji je napríklad na Tokaji v obci Malá Tŕňa veža v tvare suda, ďalšie zaujímavé rozhľadne nájdete i v Gombaseku, v Oboríne, pri obci Čižatice, nad mestom Košice, v Spišskej Novej Vsi, nad Gelnicou či na vrchu Kloptáň.

Vyhliadková veža v Kluknave bude architektonicky aj technologicky vežou novej generácie a jej jedinečné riešenie dopraje návštevníkom okrem výhľadov aj nevšedný zážitok zo sily samotnej prírody.

#ObjavUdržateľnéSlovensko

Obec Kluknava ponúka históriu baníctva

Kluknava je stará banícka obec v údolí Hornádu známa ťažbou železných a medených rúd.  Doteraz bola navštevovaná skôr záujemcami o technické pamiatky a vyznávačmi tzv. urbexu, ktorých lákajú najmä unikátne objekty v časti Štefanská Huta. Tam stojí aj historický drevený krytý most, či vzácna technická pamiatka – hutný kombinát z 19. storočia na elektrolytickú výrobu medi.

„Verím, že veža sa rýchlo stane ďalším lákadlom v území a rôznorodosť prichádzajúcich turistov bude narastať. Lokalita Green Point je príznačná svojím pokojom. Nová rozhľadňa tu organicky zapadne do prírodného prostredia a svojimi technologickými možnosťami dá návštevníkom príležitosť pozrieť sa na moderné vzťahy s prírodou aj cez optiku udržateľného turizmu,“ zdôrazňuje veľký potenciál projektu výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

 

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

Dobrý-nápad-Slovensko-ObjavUdržateľnéSlovensko

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Vidiecka žena roka – Líderka roka 2022

Vidiecky parlament na Slovensku s obcou Trnavá Hora a partnermi vyhlasujú 21. ročník súťaže Vidiecka žena roka – „Líderka roka 2022“ V rámci osláv Svetového dňa...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -