Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
ObjavUdržateľnéSlovenskoPočuli ste už o ceste Transromanica?

Počuli ste už o ceste Transromanica?

 Vydajte sa po stopách Kultúrnej cesty Rady Európy – TRANSROMANICA na Spiši. Čakajú na vás ozajstné poklady. #ObjavUdržateľnéSlovensko 

Turistické informačné centrum v Spišskom Podhradí nám zaslalo zaujímavý tip na článok k iniciatíve #ObjavUdržateľnéSlovensko. Počuli ste už o ceste Transromanica?  Aj keď názov znie trochu exoticky, táto cesta spája spoločné románske dedičstvo deviatich európskych krajín: Nemecka, Rakúska, Portugalska, Španielska, Francúzska, Talianska, Slovenska, Srbska a Rumunska. Táto cesta vám predstaví architektonické pamiatky, tvoriace históriu jednotlivých krajín. Ak sa vydáte po stopách tejto kultúrnej cesty, spoznáte architektonické pamiatky, ktoré tvoria ich históriu. Slovensko je v trase reprezentované v troch lokalitách, a to románskymi stavbami v Bíni, Diakovciach a Spišskej Kapitule.

 

Románsky skvost na ceste Transromanica. #ObjavUdržateľnéSlovensko Zdroj: TIC Spišské Podhradie

 

Práve Katedrála sv. Martina na Spišskej Kapitule je tým vzácnym architektonickým klenotom nachádzajúcim sa na trase TRANSROMANICA. Románska bazilika bola postavená v rokoch 1245 až 1273 a zasvätená je sv. Martinovi biskupovi. Kostol bol v 14. storočí rozšírený o dvojicu kaplniek a o sakristiu. Veľkolepá neskorogotická prestavba chrámu sa odohrala v 15. storočí a významnou stavebnou úpravou bola prístavba kaplnky Zápoľských. Chrám rímskokatolíckej spišskej diecézy je národnou kultúrnou pamiatkou a srdcom Spišskej Kapituly.

Ste aj vy zvedaví, čo všetko ukrýva Katedrála sv. Martina na Spišskej Kapitule?

 

Predstavenie ďalších pamiatok, ktoré sú na tejto ceste lokalizované na Slovensku nájdete na webe Slovakia.travel.  Príďte sa presvedčiť na vlastné oči do Spišského Podhradia aké poklady ukrýva nielen Katedrála sv. Martina, ale aj celé mesto. Skvelé rady získate priamo v miestnom informačnom centre. Objavujte nepoznané miesta, remeselníkov či podniky cez iniciatívu #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR
Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Zaniknutá stredoveká osada Šoldov pod Tatrami

Podhorie Vysokých Tatier ukrýva rôzne tajomstvá. Počuli ste už o Šoldove? Pôvodne stredoveká osada sa rozprestierala neďaleko Štrby a dodnes sa o nej tradujú...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -