Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaUnikátna lokalita priamo v srdci Liptova. Poznáte Háj-Nicovô?

Unikátna lokalita priamo v srdci Liptova. Poznáte Háj-Nicovô?

Jeden z TOP výhľadov na Liptove, vojnová história, chránený areál, ale aj široké možnosti pre šport. To všetko v Liptovskom Mikuláši. Spoznajte Háj-Nicovô.

Kultúrno-prírodná oddychová zóna je situovaná na vrchu Háj, ktorý je jedným z najkrajších vyhliadkových bodov Liptova. Neopakovateľné výhľady na scenériu okolitých hôr, hladinu vodnej nádrže Liptovská Mara a mesto sú silným zážitkom. Lokalita Háj-Nicovô, ktorá je zaradená medzi chránené areály, je vyhľadávaná aj pre krásu tunajšej prírody, široké možnosti športovania a vojenskú históriu.

Unikátna lokalita priamo v srdci Liptova. Poznáte Háj-Nicovô?
Háj-Nicovô si vás získa nielen svojimi nádhernými panorámami, ale aj viacerými zaujímavosťami. Zdroj: IC mesta Liptovský Mikuláš, www.mikulas.travel

Lesoparku dominuje vojenský pamätník a cintorín Háj-Nicovô

Na samom vrchu Háj dominuje vojenský pamätník s cintorínom Háj-Nicovô. Jedná sa o pamätník padlým v bojoch z roku 1945, pričom je tu pochovaných až 1350 vojakov. Pri vstupe do areálu vás určite zaujme monumentálne schodište, ktoré vedie z parkoviska až na samotný vrchol k vysokému pilónu. Nejedného návštevníka toto miesto prinúti premýšľať o našej slobode a hrdinských vojakoch, ktorí za nás bojovali.

Unikátna lokalita priamo v srdci Liptova. Poznáte Háj-Nicovô?
Pamätník s cintorínom Háj-Nicovô. Zdroj: IC mesta Liptovský Mikuláš, www.mikulas.travel

Vydajte sa na potulky náučnými chodníkmi

Samotným lesoparkom sa môžete poprechádzať aj po dvoch zaujímavých náučných chodníkoch. Jeden sa venuje prírode – Náučný chodník Príroda a krajina okolo nás, pričom druhý dokumentuje druhé najťažšie boje 2. svetovej vojny na Slovensku, keď sa o Liptovský Mikuláš bojovalo dlhých 62 dní. Náučný chodník Vojenská história vedie k Pietnemu areálu sprístupnenom v roku 1961 s pamätníkom a najväčším vojnovým cintorínom československých vojakov v bývalom Československu.

Na náučnom chodníku zameranom na prírodu môžete obdivovať  hmyzí domček, kvetnú lúku, alebo s deťmi využiť drevené detské ihrisko. Náučný chodník na vrchole Hája uzatvárajú  schody času. Sú ukážkou stavby geologického podložia Liptovskej kotliny, ktorej súčasťou je aj Háj-Nicovô. Zostúpite po nich až o 460 miliónov rokov naspäť! Okrem iného sa na trase zoznámite s miestnymi drevinami či zvieratami obývajúcimi túto lokalitu.

Unikátna lokalita priamo v srdci Liptova. Poznáte Háj-Nicovô?
Rodiny s deťmi určite ocenia aj drevené detské ihrisko s krásnym výhľadom. Zdroj: IC mesta Liptovský Mikuláš, www.mikulas.travel

Ako sa dostať do lesoparku Háj-Nicovô?

Lesopark Háj-Nicovô sa nachádza na severnom okraji Liptovského Mikuláša. Vedie k nemu Cesta generála P. Kunu (Cesta hrdinov). Tím z Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš odporúča využiť náučný chodník Príroda a krajina, ktorý  začína hneď za železničným priecestím. Prechádza lesom na vrchol Hája, kde zároveň kopíruje chodník Vojenská história. Späť sa môžete vrátiť tou istou trasou alebo využiť Cestu generála P. Kunu. Tá vás dovedie späť k železničnému priecestiu. Cesta generála P. Kunu je asfaltová, zjazdná pre autá (vjazd povolený pre vozidlá do 3,5 t.) a bicykle, často využívaná aj chodcami. Pozor, v zime je cesta neudržiavaná.

Unikátna lokalita priamo v srdci Liptova. Poznáte Háj-Nicovô?
Na vrch Háj sa z mesta dostanete pohodlne autom, pešo či na bicykli. Zdroj: IC mesta Liptovský Mikuláš, www.mikulas.travel

Bližšie informácie o jednotlivých trasách a možnostiach trávenia voľného času v Liptovskom Mikuláši vám ochotne poskytnú v miestnom informačnom centre  alebo na www.mikulas.travel

Naše zhodnotenie

Liptov je oblasť ako stvorená pre novodobých objaviteľov, turistov, ale aj rodinných dovolenkárov. Za posledné roky sa tento región predral medzi najnavštevovanejšie na Slovensku. Húfy dovolenkárov prichádzajú za atrakciami, ktoré sa inde nenachádzajú, navštevujú pamiatky, múzeá či iné atraktivity.

Nie vždy však treba za každým miestom hľadať “super” atrakciu. Udržateľný cestovný ruch do budúcna bude vyžadovať aj presmerovanie určitého počtu návštevníkov na iné, nepoznané miesta. Práve preto sa iniciatíva #ObjavUdržateľnéSlovensko pre vás snaží zmapovať takéto jedinečné miesta.

Lesopark Háj-Nicovô v Liptovskom Mikuláši je skvelým príkladom toho, ako sa dá z miestneho potenciálu vyťažiť takmer maximum bez hrubých zásahov do prírody.  Jedná sa o nádhernú lokalitu vhodnú nielen pre miestnych, ale aj pre turistov. Nemalú zásluhu na tom má aj Informačné centrum mesta Liptovský Mikuláš, ktoré s týmto miestom neustále pracuje a za čo mu patrí veľká vďaka.

Zdroj: Informačné centrum mesta Liptovský Mikuláš

Projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko sa rozvíja pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR

 

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Konferencie Atraktívnejší vidiek

Konferencia je otvorená pre všetkých, ktorí chcú prispieť a podporovať „Atraktívnejší vidiek„ Orgány verejnej moci, akademické a výskumné a inovačné organizácie, stavovské organizácie, občianske združenia,...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -