Vyhľadať
Generic filters
Filtrovať podľa Typu
Články
Stránky
Filter by Kategórie
Aktuality AiCES
Ekoturistika
Gastro & Ubytovanie
Kultúra
Meet the Locals
ObjavUdržateľnéSlovensko
Odporúčame
Projekty
Regionálne špeciality
Remeslo
EkoturistikaEkotrasa Gemerská zelená cesta. #ObjavUdržateľnéSlovensko s AiCES

Ekotrasa Gemerská zelená cesta. #ObjavUdržateľnéSlovensko s AiCES

Vydajte sa objavovať náučnú ekotrasu, Gemerskú zelenú cestu 

V našom ďalšom článku zameranom na tému #ObjavUdržateľnéSlovensko vám predstavíme projekt Gemerské zelené cesty. Konkrétne pôjde o náučnú ekotrasu, ktorú nájdete na Gemeri v Revúcej.

Náučná ekotrasa Gemerská zelená cesta

Základným predpokladom na možný rozvoj cykloturistiky v regióne Gemer bolo spracovanie štúdie Gemerské zelené cesty, cieľom ktorej bolo vytvoriť nosný cyklistický koridor prepojením obcí a miest Revúca – Muráň – Tisovec. Nakoľko sa jedná o najdôležitejšie miesta v tomto regióne, priorita padla práve na ne. V roku 2016 bol následne realizovaný úspešný projekt „Náučná ekotrasa Gemerská zelená cesta“ a vďaka tomu sa dnes môžeme poprechádzať pilotným, štyri kilometre dlhých chodníkom, ktorého podložie tvoria pozostatky nedobudovanej gemerskej železnice.

Po celej trase chodníka nájdete viacero krásnych zákutí Foto: Ing. Bibiana Jankóšiková

Trasa začína priamo v Revúcej na námestí, odkiaľ pokračuje cez železničnú stanicu smerom k bývalým revúckym kúpeľom. Zaujímavosťou tejto trasy je aj fakt, že je vedená po násypoch a technických objektoch nedobudovanej železničnej trate. Náučná ekotrasa Gemerská zelená cesta, ako jediná na Slovensku, nesie označenie Europe Railtrail Slovakia.

Ekotrasa je vhodná tak pre peších ako aj cyklistov. Chodníkom vás sprevádzajú náučné tabule. Foto: Ing. Bibiana Jankóšiková

Na chodníku nájdete osem informačných panelov zameraných na históriu a súčasnosť nedobudovanej železničnej trate Revúca – Tisovec. Pred túrou vám odporúčame zastaviť sa po cenné rady v Turistickom informačnom centre v Revúcej. Súčasťou infocentra je aj útulná Kaviareň národovcov, kde načerpáte sily a spojíte tak príjemné s užitočným. O svoje skúsenosti sa s nami podelila aj turistka Zuzana, ktorej sa ekotrasa veľmi páčila.

Prešla som si celú trasu s rodinou a najviac nás zaujala časť „Kaskády“, lebo sme také niečo inde ešte nevideli. Zaujímavá je tiež história vzniku trate, ktorú sme našli popísanú na informačných paneloch.

Mapa ekotrasy v Revúcej Foto: TIC Revúca

Ekotrasa je vhodná pre peších, cyklistov či rodiny s deťmi. Ak radi praktizujete nordic walking, budete z okolia nadšení. Túto jedinečnú  nenáročnú trasu si zamilujete.

Rastislav Hudechttps://aices.sk/
Ing. Rastislav Hudec, člen správnej rady AiCES Asociácia informačných centier Slovenska je záujmové občianske združenie, ktoré zastrešuje v súčasnosti viac ako 55 turistických informačných centier na Slovensku.

- REKLAMNÁ PLOCHA -

6 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Odporúčané články

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta spája tri najznámejšie banské mestá Slovenska

Barborská cesta prináša nielen banské pamiatky ale i kultúrne a prírodné zaujímavosti či živé tradície Barborská cesta je náučná turisticko-poznávacia trasa, ktorá spája tri významné...

Mohlo by zaujať

- REKLAMNÁ PLOCHA -

Podobné články

- REKLAMNÁ PLOCHA -